Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 21 marca o godz. 11.00, w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Poprowadzi je Patryk Zakrzewski - koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej.
Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznać rosyjskie narracje dezinformacyjne wykorzystywane w kontekście wojny w Ukrainie. Po spotkaniu będą potrafili skuteczniej wskazać przykłady fałszywych lub zmanipulowanych informacji dotyczących zbrojnego ataku na nasz sąsiedni kraj, sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i kryzysu humanitarnego oraz właściwie reagować na dezinformację w mediach społecznościowych.
- Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że znów - podobnie jak w początkach pandemii COVID-19 - częściej zaglądamy do mediów i portali społecznościowych, poszukując aktualnych informacji o sytuacji za wschodnią granicą i trwającym kryzysie humanitarnym - mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. - W odruchu solidarności mobilizujemy się do działania: wspieramy akcje pomocowe, przekazujemy pieniądze na liczne zbiórki. Jednocześnie stale towarzyszą nam lęk, obawy i niepokój, które sprawiają, że stajemy się szczególnie podatni na dezinformację. A przecież wojna toczy się także na informacyjnym froncie.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 61 847 21 11, 61 842 35 09. Uczestnicy będą proszeni o założenie maseczek ochronnych i dezynfekowanie rąk (prowadzący również będzie miał na sobie maskę).
Działanie w ramach projektu "Fakty w debacie publicznej" realizowanego z dotacji programu "Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy", finansowanego z Funduszy EOG.
AW/CIS