Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Na pierwszym planie grupa ludzi, flagi Ukrainy. W tle budynek Arkadii. - grafika rozmowy
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Ważne jest, żeby odpowiadać na potrzeby dzieci: wsłuchiwać się w to, co mówią i być wrażliwym na sygnały, jakie wysyłają - podkreśla psycholog, Mateusz Wiliński, który był gościem ostatniego odcinka serii podcastów z cyklu "Z ekspertem przez telefon" Akademii Zdrowia dla Rodziców.

Najnowszy podcast poświęcono w całości trudnym zagadnieniom, związanym z rozmowami z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Na pytania odpowiadał Mateusz Wiliński, psycholog i dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu. Cały wywiad jest dostępny poniżej lub na kanale YouTube Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

WIDEO

Miasto Poznań uruchomiło miejski punkt pomocy - Poznań dla Ukrainy, który jest czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, odzież i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną. 

Miasto szuka także wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego, którzy będą bardzo potrzebni do działań pomocowych. Wszystkie osoby, które chcą w ramach wolontariatu wspomóc miejskie instytucje i służby, mogą zgłosi się poprzez formularz dostępny na stronie:

https://www.webankieta.pl/ankieta/711825/ankieta-dotyczaca-wsparcia-wolontarystycznego-dla-osob-z-ukrainy.html

Ponadto na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rusza punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy. Miasto Poznań wraz z wojewodą wielkopolskim i Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchamia także centralny magazyn pomocy - od środy, 2 marca, dary będą składowane w Pawilonie 4 MTP. Stąd transportowane będą do Ukrainy i obywateli tego kraju znajdujących się w Wielkopolsce oraz w ośrodkach przygranicznych.

JZ