Bezpieczeństwo i porządek na drogach - interwencje Straży Miejskiej

Zdjęcie przedstawia nieprawidłowo zaparkowany samochód oraz znak z informacją o przejściu dla pieszych. - grafika rozmowy
Samochód zaparkowany na drodze jednokierunkowej, bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Zdjęcie nadesłał do SMMP mieszkaniec Poznania
Bezpieczeństwo i porządek na drogach - interwencje Straży Miejskiej

W 2021 r. dyżurni straży miejskiej przyjęli ponad 45 tys. zgłoszeń dotyczących źle zaparkowanych samochodów. To blisko 60 proc. wszystkich interwencji realizowanych przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku.

Kierowcy pozostawiają pojazdy w wielu miejscach niedozwolonych. Zaparkowane auta można zobaczyć na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, chodnikach - bez zachowania wymaganego pasa dla przechodniów, w bramach wjazdowych, na odcinkach dróg objętych zakazem zatrzymywania się lub postoju czy poza miejscami wyznaczonymi w strefie zamieszkania. 

To najczęściej powtarzające się wykroczenia popełniane przez kierowców, a także blisko 60 proc. wszystkich działań realizowanych przez strażników miejskich w ubiegłym roku. Łącznie, w 2021 r. funkcjonariusze podjęli się 49 tys. interwencji związanych z bezpieczeństwem i porządkiem na drodze. Zastosowano środki prawne wobec 42 126 kierowców, 880 pieszych i 481 rowerzystów.

Strażnicy miejscy wydali 2 374 dyspozycji odholowania samochodów pozostawionych w miejscach zabronionych, które zagrażały bezpieczeństwu lub tamowały ruch. Z miejsc zastrzeżonych dla niepełnosprawnych odholowano 178 pojazdów. Współpracując z Zarządem Dróg Miejskich funkcjonariusze straży miejskiej 123 razy interweniowali wobec nieprawidłowo ustawionych kontenerów na gruz i inne odpady poremontowe. Do zarządców dróg skierowano 2 373 uwag i wniosków dotyczących awarii i uszkodzeń urządzeń drogowych. Doprowadzono do usunięcia 983 wraków. Aż 1 893 razy interweniowano wobec kierowców, którzy parkowali pojazdy na terenach zielonych.

Sporo pracy w związku z bezpieczeństwem i porządkiem na drodze strażnicy miejscy mieli także w tym roku. W styczniu ponad 4 000 razy interweniowali wobec źle parkujących kierowców. Jak podkreślają strażnicy miejscy, powody były różne - od unikania opłaty za strefę płatnego parkowania, przez ignorowanie podstawowych przepisów ruchu drogowego i konieczność szukania wolnych, a zarazem bezpłatnych miejsc postojowych aż po brak myślenia i przewidywania możliwych konsekwencji.

AJ/ SM