Warunek jest jeden: propozycje działań muszą być skierowane do migrantek i migrantów oraz społeczności lokalnych w województwie wielkopolskim. Celem spotkań powinna być wzajemna integracja - poznanie się, zrozumienie, zbliżenie, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji.
Swoje pomysły mogą zgłaszać szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, ośrodki kultury, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa, kluby, organizacje pozarządowe, lokalne instytucje, wolontariusze i grupy nieformalne z Poznania i całego województwa. Wsparcie finansowe na lokalne działania integrujące migrantki i migrantów z lokalną społecznością mogą uzyskać także osoby fizyczne - poznanianki i poznaniacy, którzy nie reprezentują żadnej z placówek. Działania będą realizowane w ramach projektu #Aktywator WLKP - Wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim.
Dofinansowanie mogą dostać np. zajęcia szkolne czy przedszkolne budujące postawy otwartości i tolerancji, pomagające w rozwijaniu przyjaźni z dziećmi z doświadczeniem migracji, wspierające ich adaptację i integrację w środowisku szkolnym. Mogą to być również spotkania zwiększające wrażliwość kulturową i budujące pozytywny wizerunek migrantek i migrantów, pokazy filmów z ich krajów czy międzykulturowe mecze sportowe.
Wśród inicjatyw, jakie mogą liczyć na wsparcie, jest też np. czytanie bajek z krajów migrantek i migrantów (np. w przedszkolach czy bibliotekach); inicjatywy przekazujące wiedzę o życiu w Polsce i lokalnej społeczności (np. warsztaty, wspólne wyjścia do ośrodków kultury); warsztaty konkretnych umiejętności (np. szycia, kaligrafii), koncerty czy inne wydarzenia promujące różnorodność i ułatwiające integrację.
Zgłaszać można zarówno inicjatywy jednorazowe, jak i cykliczne, działania nowe, a także te, które są już realizowane.
Jak zdobyć dofinansowanie?
Aby uzyskać wsparcie finansowe, trzeba zgłosić swój pomysł do Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji, wypełniając formularz konkursowy oraz tabelę z budżetem.
Działania mogą być realizowane do 30 sierpnia 2022 r. Wybrane inicjatywy uzyskają dofinansowanie do kwoty 5 tys. zł netto.
Wsparcie może obejmować m.in. zakup materiałów, produktów spożywczych, biletów, wynajmu powierzchni, wynagrodzenia animatorów, osób prowadzących warsztaty i spotkania.
Wypełnione formularze należy do 13 marca 2022 r. przesłać na adres mailowy: epiechowska@iom.int, wpisując w temacie: "Konkurs na działania integracyjne_nazwa instytucji/organizacji/grupy, itp".
Decyzja o przyznaniu finansowania zostanie podjęta przez komitet, w którego skład wchodzą przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Fundacji Centrum Badań Migracyjnych oraz Urzędu Miasta Poznania. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca marca 2022 roku. Informacja o przyznaniu dofinansowania zostanie przesłana mailem.
Więcej informacji:poland.iom.int/pl
#Aktywator WLKP - kompleksowe wsparcie migrantów
Projekt #Aktywator WLKP służy ułatwieniu adaptacji i integracji migrantek i migrantów na terenie Poznania i regionu. Oferuje im cały katalog usług, opracowany w oparciu o dane dotyczące potrzeb.
Pod specjalnie uruchomionym telefonem dyżurują specjaliści, którzy udzielają porad dotyczących legalizacji pobytu i pracy oraz innych prawnych aspektów życia w Polsce. To wiarygodne źródło praktycznych informacji. Cudzoziemcy i pracodawcy z Poznania i Wielkopolski mogą dzwonić pod numer telefonu 22 490 20 44 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17.
W ramach projektu organizowane są również wydarzenia, które wzmacniają integrację migrantów i stanowią okazję do spotkań. W samym POINT - czyli Poznańskim Ośrodku Integracji - odbyło się ich aż 72. To dowód na duże zainteresowanie migrantów. Poznański Ośrodek Integracji od lipca 2020 roku działa przy ul. Półwiejskiej 17/27. To tu organizowane są spotkania z migrantami, odbywają się kursy językowe, udzielane są porady prawne. Z tych ostatnich skorzystało już ponad 3,2 tysiąca osób, a kolejne 469 podszkoliło swoją polszczyznę.
Więcej informacji: poznan.pl/poznan-pomaga-migrantom
AW