Szczepienia w Poznaniu - pomoc dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Na zdjęciu kobieta przygotowująca szczepionkę, w centrum jej dłonie i strzykawka - grafika rozmowy
Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z darmowego transportu do punktu szczepień
Szczepienia w Poznaniu - pomoc dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

W całej Polsce - również w Poznaniu - trwają szczepienia przeciw COVID-19. Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, także mogą przyjąć preparat chroniący przed ciężkim przebiegiem tej choroby. Miasto zapewnia specjalny transport.

W Poznaniu w pełni zaszczepiło się już 74,5 proc. jego mieszkańców i mieszkanek. Niemal 77 proc. przyjęło już co najmniej jedną dawkę preparatu. Dla tych, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, Miasto przygotowało pomoc. 

Z bezpłatnego transportu na szczepienie mogą korzystać:

  • osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami, 
  • seniorzy powyżej 70. roku życia, mający trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień (podpisują oni oświadczenie, że nie mają takiej możliwości).

Pomoc skierowana jest do mieszkańców Poznania, którzy mają skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19.

W ramach usługi zapewniony jest transport do punktu szczepień. Jest on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  - można poprosić o asystenta do pomocy w przemieszczaniu się czy o zapewnienie obsługi w języku migowym. Istnieje również możliwość skorzystania z transportu specjalistycznego dla poruszających się na wózku inwalidzkim - nie dotyczy to jednak osób leżących. 

Z przejazdów mogą bezpłatnie korzystać także opiekunowie osób udających się na szczepienie. Informację o tym należy przekazać przy zgłaszaniu terminu wykonania usługi, a opiekun musi mieć ukończone 16 lat.

Jak zamówić transport?

Przewozy organizowane są 7 dni w tygodniu, w godz. 7-22. W wyjątkowych sytuacjach mogą odbywać się poza wyznaczonymi dniami i godzinami - decyduje o tym realizator usługi. 

Potrzebę transportu można zgłosić przez miejska infolinię Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20.00) lub za pośrednictwem SMS-a: tel. 783 944 112 (dla osób niesłyszących). Osoba korzystająca z usługi powinna podać swoje imię i nazwisko, PESEL, nr telefonu, adres zamieszkania, datę i godzinę szczepienia, dokładną nazwę i adres placówki i telefon do niej. Powinna również poinformować pracownika infolinii o tym, czy porusza się samodzielnie, czy na wózku inwalidzkim oraz czy potrzebuje pomocy (np. podtrzymania, zniesienia wózka, tłumacza języka migowego). Przejazdy są realizowane z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Gdzie się zaszczepić?

W Poznaniu szczepionki można przyjąć m.in.:

  • w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (rejestracja osobiście lub pod numerem telefonu 61 647 77 20 lub 690 356 436; także poprzez formularz dostępny na stronie: posum.pl/kontakt - trzeba wybrać poradnię "Szczepienia COVID-19"; punkt rejestracji w budynku przychodni działa w dni robocze w godzinach 8:00-14:00);
  • w szpitalu im. J. Strusia (nr tel. 798 844 029 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00 lub kontakt mailowy: szczepieniecovid@szpital-strusia.poznan.pl). 
  • w szpitalu im. F. Raszei (rejestracja od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 13:00, w portierni szpitala lub telefonicznie: 61 22 45 440; 61 22 45 435 lub 790 660 663)

oraz w innych przychodniach - ich listę można znaleźć na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

AW