Centrum pomaga poznańskim organizacjom pozarządowym oraz wspiera te, które dopiero powstają. Przestrzeń centrum jest wynajmowana codziennie, w czasie dostosowanym do potrzeb NGO i mieszkańców. Z pomieszczeń można korzystać także w weekendy oraz późnym popołudniem w tygodniu. Centrum udostępnia również sprzęt i platformy do komunikacji zdalnej, np. do webinarów; integruje poznańskie NGO i wzmacnia współpracę międzysektorową. Prowadzi też własny profil na Facebooku, gdzie można znaleźć najbardziej aktualne informacje: facebook.com/poznanskiecentrumNGO
W ramach projektu prowadzone są także działania rekrutacyjne, promocyjne i diagnostyczne, inspirujące do aktywności i wzmacniające potencjał istniejących już organizacji pozarządowych. Dostępny jest zespół doradców, którzy podpowiedzą, jak współpracować z wolontariuszami oraz firmami i jak zarządzać projektem czy ubiegać się o wsparcie finansowe. Wszystko po to, by stworzyć silną więź pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami Poznania.
Tylko w 2021 roku z działań centrum skorzystało 70 organizacji pozarządowych. Dla liderów NGO zorganizowano 3 szkolenia, cykl szkoleniowo-doradczy oraz warsztaty - łącznie w tych wydarzeniach wzięło udział blisko sto osób. Przestrzeń, sprzęt oraz platformy on-line Poznańskiego Centrum NGO zostały udostępnione ponad 60 razy - m.in. na: lekcje języka polskiego dla obcokrajowców, warsztaty dla młodzieży, zajęcia dla dzieci obcojęzycznych z psychologiem i logopedą, spotkania dla seniorów, zebrania grup studenckich, spotkania dla grup związanych z działaniem na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także warsztaty dla osób związanych z ochroną praw zwierząt. W centrum odbywały się także posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.
Ważnym działaniem Poznańskiego Centrum NGO jest także popularyzowanie informacji o działaniach sektora pozarządowego. W 2021 r. zorganizowany został m.in. konkurs na najlepsze społeczne inicjatywy, akcja "Poznajmy się na Chwaliszewie" - dla osób mieszkających w sąsiedztwie centrum oraz Dzień Otwarty.
Cała działalność centrum oparta jest na modelu wypracowanym wspólnie przez Miasto oraz Poznańską Radę Działalności Pożytku Publicznego, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni i urzędnicy. To realizacja deklaracji rady miasta oraz prezydenta Poznania, która została złożona w przyjętym "Programie współpracy Miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi". To dokument, który określa zasady polityki wobec NGO.
Obecnie miejsce prowadzą - na zlecenie Miasta - dwie organizacje: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP i Fundację NIWA Edukacji i Rozwoju. To ważne - bo nikt lepiej od samych NGO-sów nie wie, czego potrzebują.
Na 17 miesięcy działania centrum Miasto przeznaczyło ponad 565 tys. zł.
AW