Las w Krzyżownikach: zakończyły się pierwsze nasadzenia

Galeria zdjęć przedstawia zasadzone drzewa. - grafika rozmowy
Zakończył się pierwszy etap zalesiania terenu dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach/ fot. GREEN-UP
Las w Krzyżownikach: zakończyły się pierwsze nasadzenia

Zakończył się pierwszy etap zalesiania terenu dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach. Na 5 hektarach zasadzonych zostało prawie 28 tys. dębów i lip z domieszką buków, klonów i brzóz. Prace Zakład Lasów Poznańskich prowadził wspólnie z partnerami - firmami Reforest'Action i Green-Up. Docelowo powierzchnia leśna w tym miejscu będzie wynosić 55 ha, co przekłada się na około 270 tys. drzew.

- Cieszę się, że metamorfoza terenu w Krzyżownikach przebiega zgodnie z planem. Mieszkańcy i mieszkanki Poznania potrzebują takich miejsc. Las to nie tylko świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku, ale również naturalna tarcza, która chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, wysokimi temperaturami i przeciwdziała skutkom zmian klimatu. Inwestowanie w przyrodę i zieleń to inwestowanie w przyszłość naszą, naszych dzieci i wnuków - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nasadzenia na terenie dawnej szkółki roślin ozdobnych rozpoczęły się w połowie listopada. Na początek na 5 hektarach pojawiło się 27 900 sztuk rodzimych sadzonek drzew liściastych. Ze względu na warunki siedliskowe były to przede wszystkim dęby i lipy drobnolistne z domieszką buków, klonów i brzóz. 

Akcję sadzenia drzew przeprowadził zarządca terenu - Zakład Lasów Poznańskich, przy współudziale partnerów - firm Reforest'Action i Green-Up. Wzajemna współpraca jest jednym z rezultatów Connecting Nature Enterprise Summit, konferencji organizowanej w Poznaniu w czerwcu tego roku, podczas której prezentowane były działania miasta na rzecz wprowadzania rozwiązań opartych na przyrodzie do miejskich przestrzeni i ich wpływ na jakość życia mieszkańców. 

- Niezmiernie cieszę się, że udało nam się rozpocząć przywracanie lasu na działkach byłej szkółki w Krzyżownikach. Dzięki odważnej decyzji włodarzy Miasta o przeznaczeniu gruntu do zalesienia, zainicjowaliśmy ten proces od posadzenia niemal 30 tys. drzew a w planach mamy kolejne nasadzenia. Projekt nie mógłby się odbyć gdyby nie grant uzyskany od firmy Reforest'Action. Jest to globalna inicjatywa ukierunkowana na zachowywanie, przywracanie, a także sadzenie nowych lasów na całym świecie. Wszystko to aby aktywnie walczyć i przeciwstawiać się negatywnym skutkom kryzysu klimatycznego. Dzięki stworzeniu platformy "crowdplantingowej", Reforest'Action pozyskuje środki od społecznie odpowiedzialnych firm oraz od osób prywatnych, a następnie przekazuje je na projekty zalesieniowe - mówi JędrzejDamskiz firmy GREEN-UP, która była partnerem technicznym zalesień w Krzyżownikach. - Zależy nam na tym, aby przeprowadzane zalesienia prowadziły do zrównoważonej odbudowy ekosystemów i zwiększania ich odporności na zagrożenia klimatyczne. Chcemy też, by posadzone lasy były jak najbardziej dopasowane do lokalnych warunków siedliskowych. To co wyróżnia nasze projekty to fakt, że mamy gwarancję, że posadzone drzewa zostaną otoczone właściwej opieką. W naszym przypadku zagwarantują ją nam leśnicy z Zakładu Lasów Poznańskich.

 Cały obszar dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach ma powierzchnię około 60 ha, z czego ponad połowa (32 ha), jest porośnięta zielenią wysoką. Zagęszczenie drzew w tym miejscu jest jednak bardzo nieregularne - dlatego planowane są tam dodatkowe nasadzenia. Pozostały obszar, nieporośnięty zielenią wysoką (o powierzchni 23 hektarów) zostanie zalesiony. 

- Pierwszy etap prac w Krzyżownikach przebiegł bardzo sprawnie. Kolejne drzewa będą sadzone sukcesywnie w następnych latach. Mieszkańcy i mieszkanki Poznania już teraz mogą jednak korzystać z walorów tego miejsca - tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich. - Bardzo się cieszymy, że prezydent miasta postawił las nad pole golfowe. Bez wątpienia skorzystają na tym kolejne pokolenia poznaniaków i poznanianek - dodaje dyrektor ZLP. 

Decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach prezydent Jacek Jaśkowiak podjął w lipcu 2019 r. Już w październiku 2020 r. zabezpieczono cały teren i udostępniono go mieszkańcom (m.in. zlikwidowano elementy zagrażające bezpieczeństwu i przygotowano ścieżki dla pieszych). Z sadzeniem drzew trzeba było jednak poczekać na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (wcześniej w tym miejscu planowane było bowiem powstanie pola golfowego). Uchwałę w tej sprawie miejscy radni podjęli na sesji 9 grudnia. 

Teren pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską będzie pełnił także funkcję rekreacyjną i edukacyjną, które będą realizowane w kolejnych latach. Przeznaczone na to zostanie około 5 ha. W sąsiedztwie terenów leśnych będzie można korzystać z urządzeń służących rekreacji. Pojawi się także ścieżka dendrologiczna, na których osoby odwiedzające ten teren będą mogły zapoznać się z pracami wykonywanymi przez leśników.

AJ