Betlejem Poznańskie na rynku Łazarskim

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przed mikrofonem - grafika rozmowy
Świąteczny kiermasz na rynku Łazarskim potrwa do 19 grudnia
Betlejem Poznańskie na rynku Łazarskim

Rozpoczęło się Betlejem Poznańskie na przebudowanym rynku Łazarskim. Do 19 grudnia poznaniacy i turyści mogą odwiedzić jarmark handlowy, a w weekend dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. 

Od soboty na rynku Łazarskim na poznaniaków i poznanianki czekają atrakcje w ramach Betlejem Poznańskiego. W niemal wszystkie grudniowe weekendy będą odbywać się tam świąteczne koncerty, warsztaty i animacje dla dzieci. Nie zabraknie też spotkań ze Świętym Mikołajem. Oprócz stałych stoisk pod nowym zadaszeniem targowiska stanęło 14 drewnianych domków handlowych w ramach bożonarodzeniowego jarmarku oraz bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Świąteczny kiermasz na rynku Łazarskim potrwa do 19 grudnia.

- Serdecznie witam Państwa w tym wyjątkowym miejscu  - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas otwarcia Betlejem Poznańskiego na rynku Łazarskim. -  Rozpoczynamy okres przygotowań do świąt, podczas którego możemy korzystać z nowego rynku oraz z bożonarodzeniowego jarmarku. Proszę o zachowanie zasad bezpieczeństwa, by pandemia nie przeszkodziła nam w korzystaniu z atrakcji, które przygotowaliśmy w ramach Betlejem Poznańskiego - zarówno tutaj, jak i na pl. Wolności, a wkrótce także w parku Kasprowicza, gdzie 10 grudnia rusza Festiwal Rzeźby Lodowej.

Od kilku dni możemy się cieszyć nowym rynkiem Łazarskim oraz - ponieważ

Przebudowa rynku Łazarskiego rozpoczęła się na początku 2020 roku. Prace przebiegały zgodnie z planem. Po modernizacji miejsce to zmieniło całkowicie swoje oblicze. Powstało nie tylko nowoczesne targowisko. Wymieniona została nawierzchnia rynku i część infrastruktury podziemnej. Powstały nowe szersze chodniki, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. Pojawiła się nowa nawierzchnia, strefy relaksu i integracji mieszkańców. 

- To, że możemy się dziś stu spotkać, to efekt pracy wielu ludzi - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dziękuję również społeczności Łazarza za współpracę, a radnym Miasta Poznania za wsparcie. Wierzę, że rynek stanie się nie tylko centrum Łazarza, ale będzie przyciągał mieszkańców z całego miasta.

Wokół nowego targowiska przybyło też zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Do tego dochodzi ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem. 

- Życzę nam wszystkim, by było to nie tylko miejsce handlu, ale też przestrzeń, w której będziemy mogli się razem spotykać, przyjść na spacer z dziećmi czy po prostu napić się kawy  - mówił Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla św. Łazarz.

Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska zaprosiła zgromadzonych poznaniaków i poznanianki również w inne lokalizacje Betlejem Poznańskiego. 

- Mamy nadzieję, że będziemy się wspólnie cieszyć Betlejem Poznańskim na Łazarzu - mówiła. -  Zapraszamy również na Arenę, gdzie już wkrótce będzie można zobaczyć rzeźby lodowe. Bawmy się, czekajmy na święta i pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Podczas uroczystego otwarcia rynku Łazarskiego prezydent Poznania oraz Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg" wręczyli statuetki "Człowieka Roku Łazarza" za rok 2020 i rok 2021. Wyróżnienie w imieniu Rady Osiedla Św. Łazarz i Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald jest wręczane co roku, zwykle z okazji Dni Łazarza. W wyniku pandemii wydarzenia z tej okazji - zarówno w tym jak i poprzednim roku - zostały jednak odwołane. Nagroda trafia zawsze do wartościowych i zasłużonych osób, które od lat - społecznie lub zawodowo - robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców. Jest przyznawana od 1993 r. z inicjatywy Klubu Osiedlowego "Krąg" (w tym roku wręczono ja po raz 29.). Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają sami mieszkańcy. 

W tym roku statuetki "Człowiek Roku Łazarza" trafiły do Zdzisława Nowaka, który od 40 lat pracuje w administracji Osiedla Łazarz, wspierając potrzebujących mieszkańców oraz Jana Kurka - poznańskiego operatora i reżysera telewizyjnego, który od lat 60. fotografował codzienne życie mieszkańców dzielnicy. Efekty pracy fotografa można podziwiać na nowo otwartym rynku Łazarskim, gdzie stanęła wystawa jego zdjęć.

AJ/AW