- Cieszę się, że możemy wrócić do tradycji i po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej lockdownem znowu uroczyście rozświetlić choinkę miejską - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Cieszmy się tym czasem, spotykajmy się z bliskimi. 3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością - pomyślmy więc również o nich i wspierajmy się nawzajem w tych niełatwych dniach pandemii. Dbajmy też o swoje bezpieczeństwo, nośmy maseczki i pamiętajmy o szczepieniach.
Razem z zastępcą prezydenta Poznania życzenia złożyła Natalia Sobota, przedstawicielka osób z niepełnosprawnością, pracująca w miejskim biurze Poznań Kontakt.
- W imieniu osób z niepełnosprawnością chciałabym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt - mówiła Natalia Sobota. - Przed nami piękny czas, który - bez względu na to, jak sprawni jesteśmy - będziemy spędzać wśród osób, które są nam najbliższe. Wobec tego chciałabym Państwu życzyć, żeby te święta były nie tylko radosne, ale także ciepłe, spędzone w spokoju i w zdrowiu.
Po pokazie tańca w wykonaniu artystów tancerzy, osób z niepełnosprawnościami i akrobatów konferansjer zaprosił publiczność do wspólnego odliczania. Zapalone światełka poznaniacy i poznanianki przywitali oklaskami.
Następnie Aleksandra Idkowska, solistka, zaśpiewała utwór "This is Christmas". Po części oficjalnej był czas, żeby zrobić sobie rodzinne zdjęcia przy choince, obejrzeć iluminacje czy zrobić zakupy na stoiskach jarmarku.
W tym roku Betlejem Poznańskie odbywa się w aż trzech miejscach. Oprócz tradycyjnego jarmarku na placu Wolności, klimat świąt zagości także na Łazarzu - już w najbliższą sobotę, 4 grudnia na nowo otwartym Rynku Łazarskim oraz przed głównym wejściem do Areny.
Jarmark bożonarodzeniowy na placu Wolności potrwa aż do 26 grudnia. Jak zawsze, zaplanowano tu wiele atrakcji. Będzie można wesprzeć szlachetne akcje na rzecz działalności Hospicjum Palium i Fundacji Bread of Life. 18 grudnia odbędzie się kolejna edycja Poznań Silent Night. Międzynarodowa społeczność akademicka zaprasza wszystkich mieszkańców do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego odśpiewania "Cichej Nocy" w możliwie dużej liczbie języków. W przedświątecznym programie wydarzeń znalazło się także m.in. Christmas Silent Disco czy Zimowe Fire Show.
Na placu Wolności gości ponad 40 wystawców - nie tylko z Polski, ale całej Europy: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Litwy. Do dyspozycji najmłodszych udostępnione są dwie karuzele. Przez niemal cały grudzień w Centrum Inicjatyw Rodzinnych stać będzie skrzynka na listy do Gwiazdora.
Od soboty, 4 grudnia, jarmark będzie działał również na rynku Łazarskim. Oprócz stałych stoisk pod nowym zadaszeniem targowiska stanie kilkanaście drewnianych domków handlowych w ramach bożonarodzeniowego jarmarku oraz bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Świąteczny kiermasz na Rynku Łazarskim potrwa do 19 grudnia.
Przed Areną jarmark rozpocznie się 10 i potrwa do 19 grudnia. Po rocznej przerwie powróci Festiwal Rzeźby Lodowej - w weekend 10-12 grudnia do stolicy Wielkopolski znów przyjadą rzeźbiarze z całego świata.
Wszystkie wydarzenia w ramach Betlejem Poznańskiego są organizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Miasto Poznań zachęca, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Pozwoli to uniknąć korków. Wszystkie świąteczne lokalizacje połączy Betlejemska Bimba z numerem 24. Pojawi się w nich także zabytkowy "Ogórek" MPK, przy którym odbywać się będą animacje dla dzieci.
Więcej informacji o świątecznych atrakcjach można znaleźć na stronie internetowej: betlejempoznanskie.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana.
AW