Czujki tlenku węgla dla mieszkańców

Zdjęcie przedstawia czujkę tlenku węgla. - grafika rozmowy
Przed czadem chronić może czujka, która wykrywa obecność tej śmiercionośnej substancji, alarmując domowników
Czujki tlenku węgla dla mieszkańców

Jest bezbarwny i bezwonny, ale potrafi być bardzo groźny. Mowa o tlenku węgla, zwanym też cichym zabójcą. Szacuje się, że rocznie w Polsce z jego powodu umiera kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej ulega podtruciu. Przed czadem chronić może czujka, która wykrywa obecność tej śmiercionośnej substancji, alarmując domowników. Aby zdobyć takie urządzenie, można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. 

Konkurs "Czujka w każdym domu" rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do końca marca przyszłego roku. Aby wziąć w nim udział, należy najpierw polubić i obserwować fanpage Centrum Zarządzania Kryzysowego na Facebooku. To właśnie tam w środę, 1 grudnia (o godz. 12) pojawią się pytania konkursowe, dotyczące tlenku węgla. Odpowiedzi należy przesyłać za pośrednictwem wymienionego portalu społecznościowego (w wiadomości prywatnej do CZK). Co miesiąc pierwsze 29 osób, które udzieli poprawnej odpowiedzi, będzie nagradzane elektronicznymi czujkami tlenku węgla. Łącznie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP ma do rozdania 110 takich urządzeń.

Osoby, które wykażą się szybkością oraz wiedzą na temat "cichego zabójcy", o fakcie zwycięstwa zostaną poinformowane w wiadomości prywatnej na Facebooku. Znajdzie się w niej również kod uprawniający do otrzymania nagrody. Czujki można będzie odbierać w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania, przy ul. Libelta 16/20 (piętro 3, pokój nr 315), od poniedziałku do piątku, w godz. 9-13. 

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Często przyczyną wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy - sprawdzanie drożności wentylacji i stanu kominów oraz kontrole sprawności urządzeń grzewczych. Przed zatruciem lub śmiercią uchronić może także czujka tlenku węgla. Jeśli urządzenie wykryje w pomieszczeniu obecność czadu, natychmiast powiadamia o tym domowników.  

AJ