Nowa siedziba DPS nr 1 czeka na mieszkańców

Duża, jasna sala, w niej przy mikrofonach stoją: Justyna Litka, Jacek Jaśkowiak i Marek Grzegorzewski - grafika rozmowy
Seniorzy otrzymają do dyspozycji dostosowane do swoich potrzeb przestronne i umeblowane pokoje
Nowa siedziba DPS nr 1 czeka na mieszkańców

Nowa siedziba Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych 26 na Strzeszynie jest gotowa. W nowoczesnym, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku już wkrótce zamieszka około stu pensjonariuszy z ul. Bukowskiej.

Nowa siedziba DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych, pozwoli na prowadzenie opieki nad seniorami na najwyższym poziomie. Placówka jest dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m. in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom.

Seniorzy otrzymają do dyspozycji dostosowane do swoich potrzeb przestronne i umeblowane pokoje - każdy z dostępem do łazienki. Jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe - prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze - na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze będą mogli łatwo zawołać opiekunów. 

-  Nowa siedziba DPS to budynek na miarę XXI wieku: wygodny, bezpieczny i przyjazny dla seniorów oraz odwiedzających ich gości - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nowoczesne rozwiązania zapewniają mieszkańcom nie tylko wygodę, ale też poczucie godności i intymności. Dlatego pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. 

Pensjonariusze każdej z familii mają do dyspozycji osobny pokój dzienny, jadalnię i aneks kuchenny. Każda grupa pomieszczeń oznaczona jest osobnym kolorem - co ułatwia seniorom orientację w przestrzeni placówki - ma również osobne wejście z zewnątrz, z którego będą mogli korzystać odwiedzający DPS goście. Takie rozwiązanie pozwoli na wprowadzenie do DPS-u przyjaznej i rodzinnej atmosfery.

- Pomysł zrodził się z potrzeby lepszego zaopiekowania się seniorami - wyjaśnia Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS nr 1. - Dzięki temu, że w każdej familii będzie maksymalnie 15 osób, opiekunowie będą mogli poświęcić im więcej uwagi. Nowy budynek będzie nam służył co najmniej kilkadziesiąt lat. To oznacza, że choć równocześnie będzie mogło przebywać w nim ok. sto osób, to w rzeczywistości skorzystają z niego tysiące poznanianek i poznaniaków.

 - Budowa nowoczesnej i spełniającej europejskie standardy opieki nad seniorami siedziby Domu Pomocy Społecznej trwała dwa lata i, mimo że większość prac prowadzono w trudnym czasie pandemii COVID-19, zrealizowaliśmy ją w zakładanym terminie. Obiekt ma już pozwolenie na użytkowanie i niebawem zostanie przekazany do eksploatacji - mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

https://www.youtube.com/watch?v=xAhe0zkog8w

W budynku będzie działał gabinet doraźnej pomocy medycznej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Całość uzupełniają pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnie, jadalnie, pokoje gościnne i dzienne, pralnie z suszarniami. 

W budynku znajduje się również przystosowana do potrzeb seniorów sala gimnastyczna, dostępne są również wspólne przestrzenie z pracowniami - m.in. pracownią ceramiczną wyposażoną w specjalistyczny piec do wypalania wytworów. Pensjonariusze będą mogli spędzać czas wolny także w kino-cafe lub kaplicy - pokoju skupienia. 

W piwnicy przewidziano miejsce na zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników placówki, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz garaże.

Do dyspozycji pensjonariuszy będzie również bardzo duży, zielony i ogrodzony teren wokół nowego budynku, na którym są już m.in. siłownia, miejsca do rekreacji i ścieżka sensoryczna, a wiosną zakwitnie łąka kwietna. Goście przebywających w DPS osób będą mogli skorzystać z miejsc parkingowych.

Na Strzeszyn przeprowadzą się pensjonariusze DPS nr 1, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ul. Bukowskiej. DPS funkcjonuje tam od 1967 roku, mieszka w nim ok. 100 seniorów. Mimo stworzenia tam warunków maksymalnie zbliżonych do domowych, pensjonariuszom doskwierała ciasnota w trzy- i czteroosobowych pokojach. Placówka na Jeżycach zlokalizowana była na drugim i trzecim piętrze secesyjnej, XIX - wiecznej kamienicy. Do dyspozycji mieszkańców była tylko jedna winda. Liczne przewężenia i zakręty utrudniały funkcjonowanie DPS. Zły stan obiektu (zużyte i często ulegające awariom instalacje) spowodował, że podjęto decyzję o budowie nowych obiektów na Strzeszynie.

Kierowaniem do poznańskich domów pomocy społecznej zajmuje się MOPR. Do placówek całodobowych - a taką jest nowa siedziba na Strzeszynie - trafiają osoby niesamodzielne. Każde skierowanie poprzedza wywiad środowiskowy. Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.poznan.pl/skierowanie-do-domu-pomocy-spolecznej

AW