Zgłoszenia do 13. edycji akcji rozpoczęły się w poniedziałek, 22 listopada, punktualnie o godz. 12. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie internetowej trzymajcieplo.pl. Przy zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, adres budynku oraz numer telefonu kontaktowego i adres mailowy.
Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach akcji przebadanych zostanie 350 domów jednorodzinnych z terenu całego miasta oraz 15 kamienic z centrum Poznania, Wildy, Jeżyc i Łazarza. Jeżeli pogoda na to pozwoli, badania rozpoczną się w połowie grudnia, a zakończą na początku marca - realizowane będą w dni robocze (od pn. do pt.), w godz. 17-21. Do ich przeprowadzenia konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne: brak opadów deszczu lub śniegu oraz temperatura nieprzekraczająca +3 stopni Celsjusza.
Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Nieszczelne okna lub źle ocieplona ściana to nie tylko niższy komfort życia, ale przede wszystkim realne straty finansowe. Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.
Pierwsza edycja "Trzymaj ciepło" rozpoczęła się na przełomie 2009 i 2010 roku. Od początku akcja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania. Do tej pory wykonano blisko 5 700 pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 230 kamienic. Początkowo przez wiele lat Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP organizował akcję we współpracy z Veolią Energia Poznań S.A.13. edycję projektu Miasto Poznań będzie realizowało ze środków własnych.
AJ/ WKiOŚ