- Bardzo się cieszę, że po rocznej przerwie znów możemy spotkać się na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym w centrum miasta. W tej edycji rozszerzamy ofertę Betlejem Poznańskiego także na Łazarz. Po raz pierwszy świąteczne atrakcje będą czekały na poznaniaków przed głównym wejściem do Areny czy na Rynku Łazarskim - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydent Poznania. - Spędzając miłe chwile z dziećmi i rodziną, pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i najbliższych - dezynfekujmy ręce, a w miejscach, w których nie możemy zachować dystansu społecznego, także na świeżym powietrzu, zakładajmy maseczki.
Betlejem Poznańskie na pl. Wolności w tym roku potrwa aż do 26 grudnia. Jak zawsze, zaplanowano wiele atrakcji. Na jarmarku będzie można odwiedzić ponad 40 wystawców - nie tylko z Polski, ale całej Europy: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii czy Litwy. Nie zabraknie też tradycyjnych wigilijnych potraw, np. pierników, barszczu z uszkami czy kapusty z grzybami.
Tak jak w latach poprzednich, będzie można wesprzeć szlachetne akcje na rzecz działalności Hospicjum Palium i Fundacji Bread of Life. 18 grudnia odbędzie się kolejna edycja Poznań Silent Night. Międzynarodowa społeczność akademicka zaprasza wszystkich mieszkańców do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego odśpiewania "Cichej Nocy" w możliwie dużej liczbie języków. W przedświątecznym programie wydarzeń znalazło się także m.in. Christmas Silent Disco czy Zimowe Fire Show.
Na placu Wolności do dyspozycji najmłodszych udostępnione zostaną dwie karuzele. Przez niemal cały grudzień w Centrum Inicjatyw Rodzinnych stać będzie skrzynka na listy do Gwiazdora. Na mieszkańców i turystów czekają jeszcze inne niespodzianki. W tym roku, oprócz kolekcjonerskich szklanek, można będzie kupić także świeczki z logo Betlejem Poznańskiego.
Świąteczny klimat na Łazarzu
W tym roku ze względu na planowany remont płyty Starego Rynku atrakcje w ramach Betlejem Poznańskiego przeniosą się stamtąd na Łazarz - w dwie lokalizacje. Świąteczne niespodzianki czekają na poznaniaków i poznanianki na Rynku Łazarskim, którego uroczyste otwarcie po przebudowie nastąpi 4 grudnia. W ten wyjątkowy weekend mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w koncertach, grze miejskiej, warsztatach i animacjach dla dzieci. Oprócz stałych stoisk pod nowym zadaszeniem targowiska stanie kilkanaście drewnianych domków handlowych w ramach bożonarodzeniowego jarmarku oraz bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Świąteczny kiermasz na Rynku Łazarskim potrwa do 19 grudnia.
To nie koniec wrażeń, bowiem atrakcje czekają także przy wejściu głównym do Areny. W ramach Betlejem Poznańskiego, 10 - 19 grudnia odbędzie się tam jarmark bożonarodzeniowy. Po rocznej przerwie powróci także Festiwal Rzeźby Lodowej. W weekend 10-12 grudnia do stolicy Wielkopolski znów przyjadą rzeźbiarze z całego świata. Lodowe figury staną z obu stron wejścia głównego do Areny. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.
Bożonarodzeniowy jarmark odbędzie się w tym roku również w City Parku. Przed świętami będzie można tam spotkać wystawców z ofertą gastronomiczną i prezentową. Nie zabraknie też innych niespodzianek. Cały dochód z wynajmu straganów zostanie przekazany na cel społeczny.
Wszystkie wydarzenia w ramach Betlejem Poznańskiego będą organizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Miasto Poznań zachęca, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Pozwoli to uniknąć korków. Wszystkie świąteczne lokalizacje połączy Betlejemska Bimba z numerem 24. Pojawi się w nich także zabytkowy "Ogórek" MPK, przy którym odbywać się będą animacje dla dzieci.
Więcej informacji o świątecznych atrakcjach można znaleźć na stronie internetowej: betlejempoznańskie.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana.
Oko poznaniaków i gości odwiedzających miasto przed Bożym Narodzeniem cieszyć będzie też świąteczne drzewko. Ze względu na planowany remont Starego Rynku choinka stanie w tym roku na placu Wolności. Jej uroczyste rozświetlenie nastąpi 3 grudnia o godz. 17:00. Drzewko to nie wszystko, bowiem przed świętami rozbłyśnie całe miasto.
Nowe iluminacje rozświetlą Poznań
W tym roku na ulicach stolicy Wielkopolski pojawią się nowe świąteczne iluminacje. Będą one nawiązywać do poznańskich legend: "O poznańskich koziołkach", "O rogalach świętomarcińskich", "O krawcu z Chwaliszewa", "O królu kruków" oraz "O pustelniku z Muszej Góry". W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie się z daną opowieścią.
Świąteczne światła pojawią się tradycyjnie na staromiejskich uliczkach i Starym Rynku. Pięknie oświetlona zostanie także Śródka. Podziwiać będzie można m.in. przestrzenną instalację świetlną wzbogacającą znany mural. Oświetlony zostanie również Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego, rondo Kaponiera. Na poznańskich rynkach (Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim) staną świąteczne choinki. Ozdoby na latarniach pojawią się na fragmencie Al. Niepodległości (od ul. Libelta do ul. Św. Marcin), na Moście Teatralnym, Moście Dworcowym oraz ul. Św. Marcin.
Iluminacje wykonane według nowych, autorskich poznańskich projektów będą zdobiły miasto od 27 listopada do 2 lutego, przez trzy kolejne sezony zimowe.