Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym. Wnioski z niego płynące umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym spisie.
- Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym, tzw. pierwsi respondenci - informuje Główny Urząd Statystyczny.
Ankieterzy kontaktować się będą z wylosowanymi respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Podobnie, jak w trakcie spisu powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl. Udział w badaniu jest obowiązkowy.
Pierwszych wyników spisu możemy spodziewać się już na początku przyszłego roku.
JZ