Konkurs jest otwarty i dwuetapowy. Mogą się do niego zgłosić architekci i urbaniści, którzy będą mieli okazję przedstawić swoje pomysły na zagospodarowanie około 13 hektarów w samym centrum Poznania. Uczestnicy drugiego etapu mają zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł. Najlepsze prace zostaną ponadto nagrodzone. Pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego pod względem przestrzennym, komunikacyjnym, przyrodniczym i ekonomicznym, rozwiązania urbanistycznego, które połączy dwa osiedla (Stare Miasto i Jeżyce) i ukaże potencjał inwestycyjny drzemiący w tych niezagospodarowanych terenach.
- Projektowane rozwiązanie powinno brać pod uwagę zabytkowe sąsiedztwo po wschodniej i zachodniej stronie torów kolejowych. Jednocześnie z uwagi na liczne ograniczenia, wynikające ze zlokalizowanych tam obiektów infrastruktury technicznej, zaproponowane rozwiązania muszą uwzględniać rentowność nowych inwestycji - mówi Piotr Sobczak, Architekt Miasta. - Konkursem objęto tereny, które przez lata przeznaczone były pod komunikację kolejową i kołową, stanowiąc wyraźną granicę, początkowo pomiędzy miastem i otaczającymi wsiami, a wraz z rozwojem Poznania pomiędzy miastem a osiedlami. Od początku teren ten był niedostępny dla mieszkańców, korzystających wyłącznie z mostów. W XXI wieku zlikwidowano tory odstawcze i wprowadzono tory tramwajowe Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, uzyskując wolną przestrzeń. Dostęp mieszkańców do tego terenu jest jednak ograniczony ze względów bezpieczeństwa.
Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 10 listopada 2021 r. Wyniki poznamy w lutym przyszłego roku.
Szczegółowe informacje o konkursie, a także wzory dokumentów można znaleźć na: poznan.pl/architektura oraz hades.um.poznan.pl.
Równolegle do konkursu dla profesjonalistów Miasto zorganizowało konkurs dla studentów. Informacje o nim znajdują się na stronie poznan.pl/architektura.
Konkurs posiada rekomendację Stowarzyszenia Architektów Polskich.
JZ