Do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Świerczewo - część D" w Poznaniu przystąpiono już 31 sierpnia 2010 r. Dokument dotyczy obszaru położonego w południowej części Poznania, ograniczonego od południa autostradą A2, a od strony wschodniej - torami kolejowymi.
Projekt planu był szeroko konsultowany z poznaniankami i poznaniakami. W lipcu 2021 wyłożono go do publicznego wglądu, a do 19 sierpnia można było składać uwagi. 15 lipca przeprowadzono również dyskusję publiczną.
Dokument powstał przede wszystkim po to, by skutecznie chronić istniejące tereny zieleni w południowej części Poznania - stanowią one ok. 75 proc. powierzchni objętej tym opracowaniem. W ustaleniach planu szczególną uwagę zwrócono na ochronę zieleni nieurządzonej. Jej głównym elementem jest ciek Górczynka i jego otoczenie. Projekt chroni też tereny ogrodów działkowych, ale umożliwia zagospodarowanie urządzeniami sportowymi części terenów zieleni.
Plan zachowuje również historyczny cmentarz w rejonie ulicy Samotnej oraz umożliwia jego rozbudowę.
Zabezpieczono także możliwość rozbudowy istniejących dróg oraz wprowadzono jednoznaczne zasady zagospodarowania zabudowy na istniejącym osiedlu. Potencjalne nowe domy, jakie mogą powstać na działkach niezabudowanych, będą musiały wpisać się w wykształcony już układ zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
AW