Poznań przeciw osteoporozie

Grafika promująca miejski program profilaktyki osteoporozy. Na górze widać lekarza przyglądającemu się zdjęciu rentgenowskiemu, u dołu napis: osteoporoza 50+. - grafika rozmowy
Już można się zgłaszać do miejskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywane osteoporozy.
Poznań przeciw osteoporozie

Mieszkanki Poznania, które mają 50 lub więcej lat, mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach w kierunku profilaktyki osteoporozy - ruszyła rejestracja. Szacuje się, że na tę groźną chorobę cierpi nawet co trzecia kobieta po menopauzie.

Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamań kości. Uznana została przez Światową Zdrowia Organizację (WHO) za chorobę cywilizacyjną. Potocznie zwana jest "cichym złodziejem kości", ponieważ polega na stopniowym zaniku tkanki, co wiąże się ze zwiększoną kruchością kości i ryzykiem jej uszkodzenia. Jest to proces bezbolesny, dlatego chorzy często dowiadują się o nim zbyt późno, bardzo często przy okazji złamań, będących skutkiem niewielkiego nawet urazu. 

- Osteoporoza występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak częściej chorują na nią panie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza u kobiet w okresie około- i postmenopauzalnym, dlatego miejski program profilaktyki osteoporozy skierowany jest do mieszkanek Poznania od 50. roku życia.

Szacuje się, że choruje na nią nawet co trzecia kobieta po menopauzie. U pań 50-letnich ryzyko wystąpienia złamania kości w wyniku osteoporozy wynosi do końca życia od około 30 do nawet 40 proc. 

Z miejskiego programu mogą skorzystać panie w wieku 50 lat i więcej, zameldowane na stałe lub czasowo w Poznaniu, które rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w urzędzie skarbowym właściwym dla Miasta Poznania. 

- Panie, które zgłoszą się do udziału w programie, przejdą najpierw badanie wstępne w celu wykluczenia przeciwwskazań - mówi Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Poznania. -  W ramach diagnostyki przeprowadzona zostanie m.in. ocena bezwzględnego 10-letniego ryzyka złamania kości. U kobiet, u których lekarz stwierdzi wysokie ryzyko wystąpienia osteoporozy, zostanie wykonana densytometria szyjki kości udowej, czyli badanie rentgenowskie. 

Ważnym elementem programu jest edukacja, która będzie się odbywała w formie indywidualnych konsultacji - osobiście lub online. Uczestniczki programu zostaną poinformowane o objawach i powikłaniach choroby, a także o tym, jak zapobiegać czynnikom ryzyka. Ważną rolę odgrywają - jak w przypadku wielu chorób - badania profilaktyczne, odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Na zakończenie nastąpi podsumowanie badań przesiewowych i ocena lekarska z zaleceniami dalszego postępowania. 

Badania i edukacja uczestników programu będą prowadzone do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu w każdym roku jego trwania.

Realizatorem programu jest Hospital Investment Group Diagnostyka Sp. z o.o. z siedzibą 

w Poznaniu przy ul. M. Kasprzaka 16.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zarejestrować się:

  • osobiście - w siedzibie realizatora przy ul. Kasprzaka 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00);
  • telefonicznie - pod numerem 61 627 07 04 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00);
  • mailowo - na adres e-mail: osteoporoza@diagnostykaobrazowa.eu

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie: https://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/osteoporoza-50,p,46235,47618,60954.html

Program polityki zdrowotnej "Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród kobiet w wieku 50+, zamieszkałych w Poznaniu, na lata 2021-2023", finansowany jest z budżetu Miasta.

AW