- Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbywają się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Oprowadzania nie są dotowane przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem - tłumaczą organizatorzy.
Już we wtorek, 24 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się na wycieczkę szlakiem dawnego Poznania. - Uczestnicy spotkania poszukają razem zaginionego czasu, dadzą wybrzmieć opowieściom i dostrzegą ślady miasta, którego już nie ma - mówią przewodnicy z grupy PoPoznaniu.pl. Zbiórka przed kościołem pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha. Start godz. 18.00.
Kolejne oprowadzanie wystartuje w środę, 25 sierpnia o godz. 18:00 z placu Międzymoście (od strony skweru R.S. Ulatowskiego i ul. Chwaliszewo). Tym razem uczestnicy zwiedzą dzielnice, które kiedyś cieszyły się złą sławą. - Wycieczka będzie pełna nieco ponurych, ale fascynujących historii o zbrodni i karze w dawnym Poznaniu. Ze względu na tematykę wydarzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 16. roku życia - zaznaczają przewodnicy.
Historię złamania kodu Enigmy znają wszyscy, nie każdy jednak wie, że to właśnie w Poznaniu studiowali i pracowali pogromcy niemieckiej maszyny szyfrującej. - Uczestnicy wycieczki poznają miejsca związane z tą historią - Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski, jedyny z trójki kryptologów - podkreślają organizatorzy. Spacer odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia. Początek godz. 18.00. Zbiórka przed CK "Zamek" (ul. Św. Marcin 80/82).
Stolica Wielkopolski pełna jest parków i terenów zielonych. To właśnie one będą tematem kolejnego oprowadzania, które rozpocznie się w piątek, 27 sierpnia o godz. 18.00. Jak zaznaczają przewodnicy będzie to okazja do poznania nie tylko unikatowego układu zieleni miasta, ale także przyrodniczych i kulturowych walorów tutejszych parków. Zbiórka przy wejściu do Parku Chopina od strony ul. Wrocławskiej.
Kolorowe neony, Dom Handlowy Okrąglak czy Międzynarodowe Targi Poznańskie - z tym w czasach PRL kojarzył się Poznań.W spacer śladami tamtych czasów będzie można wybrać się w sobotę, 28 sierpnia. Początek wycieczki przed pomnikiem Kościuszki u zbiegu ul. Bukowskiej i Grunwaldzkiej, godz. 18:00.
Czym jest ryzalit, a czym woluta? Język architektury bywa pełen specjalistycznych nazw. - Może warto przećwiczyć w poznańskich, bliskich sercu, fyrtlach ten fachowy język, by śmiało stawić czoła gąszczowi architektonicznych określeń podczas dalszych podróży - zachęcają organizatorzy. Spacer "Vademecum architektoniczne" odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia. Start o godz. 18.00 na Starym Rynku przed ratuszem.
Ze względu na pandemię organizatorzy wycieczek proszą o utrzymanie odpowiedniego dystansu społecznego, a w przypadku pojawienia się objawów infekcji - o rezygnację z udziału w wydarzeniu.
Więcej informacji o oprowadzaniach można znaleźć na stronie PoPoznaniu.pl.
JZ