Kształcą pracowników socjalnych

Zdjęcie przedstawia pielęgniarki w szpitalu. Kobiety stoją przy łóżku. - grafika rozmowy
Kształcenie w ramach Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy Mostowej 6 jest bezpłatne/ fot. WSCKZiU
Kształcą pracowników socjalnych

Wrażliwość, empatia, poszanowanie godności drugiego człowieka, odporność na stres, chęć niesienia pomocy - takie między innymi cechy powinien mieć kandydat na pracownika socjalnego. - To zawód ciekawy lecz wymagający, z misją. Wykonując go, pracuje się z ludźmi - twierdzi Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR w Poznaniu. I zapewnia: - Dla pracownika socjalnego pracy nie zabraknie, zatrudnienie ma gwarantowane.

W tym fachu można pracować po ukończeniu studiów na kierunku praca socjalna lub np. pedagogika, psychologia, politologia czy socjologia. Jest jeszcze inna możliwość. W ramach Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy Mostowej 6 w Poznaniu funkcjonuje Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Po uzyskaniu dyplomu kolegium otrzymuje się uprawnienia pracownika socjalnego.

- Przy przyjęciu do kolegium wymagana jest matura, nauka jest bezpłatna, nie ma egzaminów czy ograniczeń wiekowych - mówi Agnieszka Niedzielska, kierownik praktyk zawodowych kolegium. -  Naszym słuchaczem był na przykład pan w wieku przedemerytalnym.

Nauka w kolegium trwa trzy lata, prowadzona jest w systemie dziennym lub zaocznym. Warto dodać, że centrum posiada także internat. W ciągu semestru jest 11-12 zjazdów. Zajęcia rozpoczynają się w październiku, odbywają się w piątek po południu, sobotę i niedzielę.

- Nasze sale wykładowe i ćwiczeniowe są klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym multimedialny. Posiadamy profesjonalne laboratoria, pracownie komputerowe, mamy doświadczoną kadrę, zapewniamy naszym słuchaczom bezpłatne praktyki -  zaznacza Justyna Dutkiewicz, kierująca działalnością Kolegium wicedyrektor WSCKZiU.

Centrum dysponuje nowoczesną biblioteką i czytelnią, fantomami do nauki udzielania pierwszej pomocy czy symulatorem starości GERT, który umożliwia doświadczanie zmian fizycznych zachodzących w organizmie wraz z wiekiem (po jego założeniu odczuwamy m.in. sztywność stawów, drżenie rąk, zmniejszenie pola widzenia, pogarsza się nam koordynacja, słuch i wzrok).

Po pierwszym roku słuchacz kolegium trafia na praktyki do ośrodka pomocy społecznej, gdzie zdobywa praktyczne umiejętności pod okiem doświadczonego pracownika socjalnego. - Po drugim roku praktyki odbywają się w całodobowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, między innymi domach pomocy społecznej, domach dziecka, domach dla samotnych matek. Na trzecim roku są praktyki specjalizacyjne, przygotowujące do dyplomu - tłumaczy Agnieszka Niedzielska, kierownik praktyk. Także praca dyplomowa ma charakter praktyczny i zespołowy, bo oceniany jest wdrożony w życie projekt socjalny.

Pracownik socjalny może znaleźć zatrudnienie m.in. w ośrodkach pomocy społecznej, opiekuńczo - wychowawczych, leczniczych, domach pomocy społecznej, stowarzyszeniach, fundacjach, ośrodkach zakładach karnych, szpitalach i domach dziecka. 

Szkoła oferuje również 9-miesięczne, bezpłatne kursy zawodowe na innych kierunkach. Ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej szkoły (wsck.pl) lub telefonicznie (61 852 96 25, w sprawach kolegium 516 059 408).

MOPR