- W tym ważnym dla świata owadów zapylających dniu chcemy przypomnieć mieszkańcom o roli zapylaczy oraz wskazać, jak je chronić - by mogły pełnić swoją misję nieprzerwanie z korzyścią dla naszej planety. Zapraszamy w najbliższy weekend do wspólnej zabawy - poznania mieszkańców uli i nie tylko. Zaczynamy już w piątek, 6 sierpnia - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
Na poznaniaków czeka m.in. interesująca akcja plenerowa. W piątek na wybranych przystankach tramwajowych staną doniczki z kwiatami miododajnymi, które będzie można zabrać do domu. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie dotyczące pszczół.
W Palmiarni Poznańskiej oraz Ogrodzie Botanicznym prezentowane będą wystawy, które przybliżą bogaty świat pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających, odgrywających kluczową rolę w ekosystemach lądowych na Ziemi. Ekspozycje będą poświęcone nie tylko skrzydlatym sprzymierzeńcom występującym w Polsce, ale również pszczołom egzotycznym.
Ciekawą pozycją jest wystawa prac studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "To Bee or Not To Bee" na terenie Palmiarni Poznańskiej. Prezentowane tam plakaty to graficzna odpowiedź studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji na pytanie o rolę, jaką odgrywają pszczoły w życiu na naszej planety.
Podczas spotkań online, specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedzą o roli pszczół w procesie powstawania owoców i nasion, ich życiu w mieście oraz sposobach ochrony, a opiekun Pasieki Miejskiej - Beniamin Chodorowski z Zarządu Zieleni Miejskiej, zdradzi tajniki życia pszczół w ulu.
Najmłodsi poznaniacy, wspólnie z rodzicami mogą wziąć udział w grze terenowej "Z kwiatka na kwiatek", przygotowanej przez Ogród Botaniczny. Czeka na nich także spotkanie z literaturą dziecięcą z cyklu "Czytam i czuję", zorganizowane specjalnie z okazji Wielkiego Dnia Pszczół przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Dodatkowo, na terenie Ogrodu Botanicznego można oglądać wystawę podsumowującą 3 lata działalności programu "Poznań dla pszczół", połączoną z prezentacją nagrodzonych prac plastycznych w konkursie pt. "O przygodach fifnej pszczółki".
Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach dostępne w załączonym programie.
WDGiR/ AJ