Wybuch epidemii COVID-19, wprowadzenie obostrzeń sanitarnych oraz podejmowane w związku z tym decyzje organizacyjne i finansowe na poziomie rządowym i samorządowym w istotny sposób wpłynęły na bieżące funkcjonowanie środowiska kulturalnego przez ponad rok. W obliczu pandemii z dnia na dzień zamknięto publiczne i prywatne instytucje oraz obiekty kultury, a także przerwano lub zakończono zaplanowane projekty artystyczne i edukacyjne.
Powyższa sytuacja dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia społeczno-gospodarczego, nie sposób jednak nie zauważyć, że zahamowała też możliwości rozwoju osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Skierowane drugi rok z rzędu do tych grup odbiorców stypendia twórcze przyczynią się do przywrócenia ich aktywności oraz urealnienia planów artystycznych i badawczych w nowej popandemicznej rzeczywistości. Zwiększenie kwoty przeznaczonej na stypendia do wysokości 500 000 zł pozwoli wesprzeć znaczącą liczbę 100 osób, do których zaliczać się mogą zarówno artyści, jak i wyróżniający się pracownicy obsługi technicznej i medialnej sektora kreatywnego.
Idea specjalnego wsparcia stypendialnego, zainicjowana w 2020 r., została bardzo pozytywnie przyjęta przez poznańskie środowisko kultury, ponieważ jest odpowiedzią na jego potrzeby i oczekiwania. Cele oraz warunki konkursu są na bieżąco konsultowane ze środowiskiem wielkopolskich artystek i artystów oraz Komisją Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury i korygowane na podstawie ubiegłorocznych doświadczeń związanych z
Przyjęto możliwie otwartą formułę (m.in. brak w nim ograniczeń wiekowych) tak, by swym zasięgiem objąć jak największą liczbę potencjalnych beneficjentów. Jednym z zasadniczych celów konkursu jest realne wsparcie działań artystyczno-rozwojowych lokalnych przedstawicieli sektora kultury, funkcjonujących w różnych formułach prawno-organizacyjnych (twórcy, pracownicy techniczni, osoby zajmujące się opieką nad zabytkami), aby efektywnie zminimalizować dotkliwe konsekwencje długotrwałej sytuacji kryzysowej, a także inspirować i mobilizować do tworzenia poznańskiej oferty kulturalnej w nowej popandemicznej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Termin składania wniosków upływa w piątek 23 lipca o godzinie 15.30, za pośrednictwem strony internetowej. Trzeba jeszcze pamiętać o podesłaniu wygenerowanego przez system potwierdzenia.
Szczegółowe informacje są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.
WK/ AJ