Spisowe historie

Plansze wystawy Narodowego Spisu Powszechnego. - grafika rozmowy
Ekspozycję można oglądać od 8 do 18 lipca na pl. Wolności.
Spisowe historie

Kiedy odbył się pierwszy spis ludności? Kto przeprowadzał spisy w starożytnym Rzymie? O co pytano w spisach w latach 50. i 60.? To tylko niektóre tematy poruszane na wystawie Narodowego Spisu Powszechnego. Ekspozycję można oglądać od 8 do 18 lipca na pl. Wolności.

Na 26 planszach przedstawiono ciekawostki dotyczące pochodzenia spisów ludności, ich roli czy historii spisów w Polsce. Wszystko to uzupełnia zestawienie danych statystycznych z lat 1921-2011.

Tablice są bogato ilustrowane. Można na nich znaleźć archiwalne plakaty i ulotki, reklamujące spisy przeprowadzane w Polsce w ubiegłym wieku czy historyczne formularze spisowe. 

Jak się spisać? 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Udział w nim jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. 

Podstawową formą spisu jest samospis internetowy. Można go dokonać łatwo i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Na stronie spis.gov.pl dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Samospis przez internet jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Inną możliwością udziału w badaniu jest spis za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które z uzasadnionych powodów nie mogą spisać się online. 

Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Rachmistrzowie będą dzwonić wyłącznie z dwóch numerów -  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Dla osób, które nie posiadają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało dwa punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Punkty działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach. Wizyty mogą spodziewać się osoby, które do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon.

Szczegóły na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/

JZ