Nowy szpital ma znajdować się przy ulicy Grunwaldzkiej 55, w sąsiedztwie ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Lokalizacja szpitala na tym terenie została wskazana we wcześniejszych dokumentach planistycznych, w tym w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania z 1994 r., a także w opracowaniach z lat poprzednich.
Nowy szpital uzupełni realizowany od wielu lat kompleks kampusu Uniwersytetu Medycznego wzdłuż ul. Przybyszewskiego, umożliwiając przeniesienie do nowoczesnego obiektu oddziałów szpitalnych funkcjonujących dotychczas w historycznych budynkach przy ulicach Długiej i Grunwaldzkiej (dawny szpital wojskowy), a także w zabytkowym już obiekcie przy ul. Przybyszewskiego - który z kolei docelowo przeznaczony zostanie na funkcje dydaktyczne uczelni.
Sporządzenie planu podjęte zostało ze względu na duże zainteresowanie planowaną inwestycją strony społecznej, w tym działających na Grunwaldzie stowarzyszeń i rad osiedli. Dotychczas dla tego terenu obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2013 r., który ustalał m.in. dopuszczenie 50% powierzchni zabudowy i minimalny 20% udział powierzchni biologicznie czynnej.
Nowy plan dokonuje weryfikacji skali docelowej zabudowy szpitala, określając maksymalną powierzchnię zabudowy jako nie większą niż 35%. Dokument zwiększa jednocześnie do 35% minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Plan ustala wysokość budynku szpitala do 20 m, a na dachu budynku SOR umożliwia lokalizację lądowiska dla helikopterów, przy czym wysokość płyty lądowiska nie może być większa niż 23 m od poziomu terenu, a wysokość elementów kubaturowych stanowiących wyposażenie lądowiska nie może być większa niż 27 m od poziomu terenu. Ponadto nowy plan, po analizie uwzględniającej m.in. dogodny dostęp do transportu zbiorowego, dokonuje weryfikacji normatywu parkingowego, jak również wyznacza - istotne dla ochrony środowiska - strefy zieleni: zieleń izolacyjną od strony zabudowy mieszkaniowej, zieleń urządzoną od strony przyległych ulic oraz strefę parku w sąsiedztwie starego szpitala przy ul. Przybyszewskiego.
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Grunwald - rejon ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego poprzedziły szerokie konsultacje społeczne.
Po przystąpieniu do sporządzenia planu, w marcu 2019 r. odbyły się I konsultacje społeczne z mieszkańcami, informujące o przyczynach przystąpienia do sporządzenia planu. Następnie osoby zainteresowane miały możliwość składania wniosków. Po ich rozpatrzeniu opracowana została koncepcja, która zaprezentowana została stronie społecznej podczas II konsultacji społecznych w listopadzie 2019 r. Swoje opinie do przedstawionej propozycji koncepcji przesłali zarówno mieszkańcy, jak i stowarzyszenia oraz rady osiedli.
Po rozpatrzeniu wszystkich opinii strony społecznej oraz uwarunkowań i wymagań związanych z funkcjonowaniem szpitala klinicznego, sporządzony został projekt planu, a następnie prognoza oddziaływania na środowisko. Projekt ten, po przeprowadzeniu ustawowej procedury opiniowania i uzgadniania, został wyłożony do publicznego wglądu, odbyła się także dyskusja publiczna z licznym udziałem osób zainteresowanych.
MPU/JZ