Jak będzie wyglądał pomnik króla Przemysła II?

Zbieg ulic: Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej. W tle Wzgórze Przemysła i zamek. - grafika rozmowy
Pomink ma stanąć u zbiegu ulic: Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej.
Jak będzie wyglądał pomnik króla Przemysła II?

W zeszłym roku Miasto ogłosiło konkurs na projekt monumentu upamiętniającego króla Przemysła II. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 prac. Teraz mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić swoją opinię na ich temat. Debata publiczna w sprawie projektu pomnika odbędzie się w środę, 23 czerwca.

Przemysł II to postać niezwykle ważna dla Poznania i regionu. Był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła (zbieg ulic: Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej), gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich. 

Debata odbędzie się online w środę, 23 czerwca, o godzinie 17.00 za pomocą aplikacji ZOOM. Mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani, w szczególności mieszkańcy Starego Miasta, radni Rady Osiedla Stare Miasto, a także eksperci z zakresu rzeźby, architektury oraz urbanistyki. 

Rozstrzygnięcie konkursu już 24 czerwca 

Fundatorem monumentu i nagród w konkursie jest Jacek Wojciechowski. Laureatów poznamy w czwartek, 24 czerwca, o godzinie 12.00. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Miasta Poznania. Zdobywca I nagrody może wygrać nawet 40 tys. zł. 

Konkurs skierowany był do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy. Jego celem było wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła. Postać króla miała być przedstawiona realistycznie, z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników poddano konną formę monumentu. 

Artyści w swoich pracach mieli brać pod uwagę także uwarunkowania związane z kontekstem historyczno - przestrzennym (sąsiedztwo Zamku Przemysła, kościoła oo. Franciszkanów, a także pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich). Koncepcja miała uwzględniać również osie widokowe ul. Ludgardy, Franciszkańskiej i Góry Przemysła, ukształtowanie terenu oraz historyczną tkankę ulic Starego Miasta. 

Fundator pomnika na budowę monumentu oraz pozostałe czynności związane z inwestycją planuje przeznaczyć 1,5 mln zł. 

Szczegóły: https://www.poznan.pl/architektura/.

JZ