Poznań jest kobietą - nie tylko 8 marca

Zdjęcie przedstawia ulicę Św. Marcin. Na chodniku widać kilka kobiet. Jedna jedzie na hulajnodze, inne spacerują. W tle widać samochody, budynek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Zamek Cesarski. - grafika rozmowy
W Międzynarodowy Dzień Kobiet sprawdzimy, kim są i o czym marzą poznanianki
Poznań jest kobietą - nie tylko 8 marca

Spotykamy je codziennie i wiele im zawdzięczamy. Uczą, leczą, dbają o osoby, które najbardziej tego potrzebują. Nie boją się też wyzwań - coraz częściej wkładają mundury i stoją na straży prawa i porządku. Służba innym to nie wszystko. Panie bardzo często prowadzą własne biznesy oraz kierują małymi i dużymi firmami. W Międzynarodowy Dzień Kobiet sprawdzimy, kim są i o czym marzą poznanianki.

Statystycznie Poznań jest kobietą. Według najnowszych danych GUS, w stolicy Wielkopolski żyje 285 183 kobiet na 249 630 mężczyzn. Liczby nie kłamią. Kobiet w Poznaniu jest więcej niż mężczyzn. Stanowią ponad 53% ludności miasta. Na 100 panów przypada 114 pań. Najbardziej sfeminizowaną dzielnicą jest Grunwald. Tam na 100 mężczyzn przypada 117 kobiet. Nic nie wskazuje na to, że pod względem liczb nastąpi w niedalekiej przyszłości męska dominacja. Przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny prognozy demograficzne nie przewidują znaczących zmian w tym zakresie do 2040 r. 

Zawodowo panie realizują się w bardzo wielu branżach, ale najwięcej jest ich w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (ponad 82% wszystkich pracujących to kobiety), w edukacji (70,5%), administracji publicznej (67%), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (63%) i w zakwaterowaniu i gastronomii (62%).

Pragnienia poznanianek

W 2018 r. - w wyjątkową, setną rocznicę zyskania przez Polki praw wyborczych, Urząd Miasta zlecił badanie potrzeb i satysfakcji poznanianek. Powstały dokument "Diagnoza potencjału rozwojowego kobiet" zawierał szereg pytań, zmierzających do określenia kim są i czego pragną mieszkanki miasta. 

Z badań wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z oferty kulturalnej Poznania. Są też aktywniejsze społecznie. To one widzą większą potrzebę uczestniczenia w działaniach przynoszących korzyści lokalne. Deklarują chęć uczestnictwa w wyborach do rad osiedli, głosowania w budżecie obywatelskim i wspierania lokalnych inicjatyw. Stawiają na jedność i wspólnotowość. To nastawienie na współpracę i działanie w kolektywie stanowi według poznanianek podstawę do lepszego rozwoju miasta.

Panie opowiadają się za polityką "zero tolerancji" dla przemocy. Cenią sobie też ład i estetykę otoczenia. Dla kobiet w stolicy Wielkopolski ważne jest czyste powietrze. Są bardziej niż mężczyźni nastawione proekologicznie. W większym stopniu niż inne grupy angażują się w proces edukacji dzieci i młodzieży i wskazują na potrzebę podnoszenia jakości kształcenia w poznańskich szkołach. Zależy im na rozwijaniu przez miasto ochrony instytucjonalnej osób starszych, samotnych i wykluczonych.

Wyniki badań wskazują, że poznanianki chcą uczestniczyć w życiu miasta. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Miasto Poznań, mieszkające w stolicy Wielkopolski panie są aktywne i przedsiębiorcze. Bardziej niż mężczyźni są otwarte na współpracę ponad podziałami oraz niematerialne aspekty rozwoju i sukcesu. Pragną zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się i kształtować swoją drogę. Chcą świadomie wpływać na rozwój społeczny i przestrzeń publiczną oraz pracować z innymi, by Poznań każdego dnia stawał się coraz lepszym miejscem do życia. Pragną rozwijać kulturę i edukację, chronić przyrodę i walczyć o prawa słabszych i bezbronnych. 

Miasto Poznań stara się sprostać oczekiwaniom poznanianek. Stolica Wielkopolski może pochwalić się wieloma działaniami o charakterze kulturalnym. Nie brakuje tu też inwestycji oświatowych, dbałości o zieleń i działań dla poprawy jakości powietrza. W mieście pamięta się o najsłabszych, czyli seniorach czy osobach z niepełnosprawnościami. To jednak nie wszystko. Wiele inicjatyw podejmuje się właśnie z myślą o poznaniankach.   

Poznań dla kobiet

W Poznaniu o kobietach pamięta się nie tylko od święta. Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej - dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. 

1 marca ruszył projekt "Mamy prawo do wsparcia". To pomoc m.in. dla tych poznanianek, które usłyszały diagnozę ciężkiej wady rozwojowej płodu - miasto zapewni im bezpłatne konsultacje psychologiczne i prawne. W Poznaniu realizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowany w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Głównym celem programu jest ograniczenie występowania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy. Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro, pozwalając kobietom spełnić marzenia o zostaniu mamą. 

W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Osoby doświadczające przemocy przez całą dobę mogą uzyskać tam wsparcie. Choć MCIK funkcjonuje z myślą o wszystkich poznaniakach, z pomocy placówki korzystają głównie kobiety. Niebawem rozstrzygnięty zostanie konkurs "Pilotażowe systemy wsparcia osób i grup narażonych na łamanie praw człowieka - upowszechnianie i ochrona praw kobiet". Jego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji wobec kobiet oraz przemocy ze względu na płeć, a także wzrost bezpieczeństwa kobiet w przestrzeni publicznej i rodzinnej oraz wzmocnienie ich pozycji i roli w życiu publicznym. 

Poznanianki mają także zapewnione wsparcie w zakresie godzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Miasto Poznań od lat dofinansowuje miejsca opieki nad maluchami w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa też miejsc w przedszkolach. 

Miasto Poznań wspiera też organizację wielu wydarzeń, skierowanych do żeńskiej społeczności m.in. Wielkopolski Kongres Kobiet. Aby wyróżnić panie, które dokonały wyjątkowych czynów, w 2018 r. zainaugurowano plebiscyt "Poznanianka Roku". W 2020 r. wydarzenie nie mogło zostać zorganizowane ze względu na pandemię Covid-19.  

AJ