Parkuj i jedź transportem publicznym

Galeria zdjęć pokazujących nowe parkingi typu Park&Ride - grafika rozmowy
Park&Ride przy ul. św. Michała
Parkuj i jedź transportem publicznym

15 marca zostaną otwarte trzy parkingi "Park&Ride" znajdujące się przy ulicach św. Michała i Biskupińskiej oraz przy rondzie Starołęka. Mają one zachęcić do poruszania się po mieście transportem publicznym. Trwają ostatnie prace przygotowawcze.

- Od 15 marca do dyspozycji zmotoryzowanych będą kolejne trzy parkingi "Park&Ride". Cel inwestowania w tego typu obiekty jest jasny - zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do śródmieścia. Stwarzając kierowcom możliwość bezpiecznego i legalnego parkowania poza centrum, chcemy zachęcać ich do pozostawienia samochodu na obrzeżach miasta i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od lutego 2018 roku w Poznaniu funkcjonuje parking P&R znajdujący się w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego.Kierowcy dojeżdżający do stolicy Wielkopolski z północy mogą tam zostawić auto i wygodnie przesiąść się na jedną z linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Teraz z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby zmotoryzowane wjeżdżające do Poznania także z innych kierunków. 15 marca otwarte zostaną parkingi P&R: św. Michała, Biskupińska i rondo Starołęka. Poznański system P&R będzie oferował łącznie już 337 miejsc postojowych.

- Zasadnicze prace budowlane związane z nowymi parkingami zakończyliśmy już ubiegłym roku. W ostatnich tygodniach we wszystkich lokalizacjach trwało testowanie systemu informatycznego, a także szkolenie osób, które będą zajmowały się jego obsługą. Dziś wszystko jest już gotowe, by przekazać nowe obiekty do użytkowania -  wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstanie parkingów P&R to realizacja istotnego elementu polityki Miasta, mającej poprawić komunikację w Poznaniu i zachęcać  mieszkańców do łączenia różnych środków transportu, zwiększając wykorzystanie transportu zbiorowego.

- Nowe obiekty stanowią praktyczną i konkretną ofertę dla kierowców, którzy dojeżdżają do stolicy Wielkopolski lub z obszarów peryferyjnych Miasta oraz realne narzędzie zmniejszające ruch samochodowy w centrum Poznania. Mamy nadzieję, że dzięki tym parkingom wielu kierowców zdecyduje się przesiąść na komunikację miejską. Zyskamy na tym wszyscy, ponieważ mniejszy ruch wpływa na mniejsze korki, czystsze powietrze i wyższą jakość życia w centrum - dodaje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Dla nowych parkingów P&R przy ul. św. Michała i rondzie Starołęka podstawowym środkiem komunikacji miejskiej, na który będą się przesiadać kierowcy będzie tramwaj. Natomiast dla parkingu przy ul. Biskupińskiej, najdogodniejszym środkiem transportu, na który można się będzie przesiąść będą pociągi należące do spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO. Czas przejazdu ze stacji Poznań Strzeszyn do Poznania Głównego wynosi tylko 10 minut. Dzięki współpracy z tymi spółkami oraz Urzędem Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, bilet parkingowy z parkingu przy Biskupińskiej, oprócz tego że będzie upoważniał do przejazdów środkami komunikacji miejskiej, będzie także honorowany we wszystkich pociągach, które zatrzymują się na stacji Poznań Strzeszyn. Na jego podstawie można się poruszać tylko na obszarze Poznania (stacje zawierające w swojej nazwie Poznań oraz Kiekrz). W pociągach na terenie Poznania honorowane są także bilety okresowe ZTM, na podstawie których można bezpłatnie korzystać z parkingów Park & Ride.

Rozwój sieci parkingów "Parkuj i Jedź"

- Trwają prace projektowe dla obiektu "Parkuj i Jedź" w sąsiedztwie dworca autobusowego i stacji kolejowej na Górczynie. Ponadto w planach jest także parking przy stacji kolejowej Poznań Junikowo, który powstanie w ramach zintegrowanego węzła przesiadkowego Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk oraz przy ulicy Druskienickiej - po stronie zachodniej oraz wschodniej projektowanego nowego przystanku kolejowego w południowej części Strzeszyna i Podolan. Będą też podejmowane starania w celu realizacji takich obiektów w kolejnych lokalizacjach - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Parkingi "Parkuj i Jedź" w aglomeracji poznańskiej

Parkingi Park&Ride na terenie Poznania są tylko częścią większego programu realizowanego na terenie aglomeracji poznańskiej. W ostatnich latach w gminach tworzących Metropolię Poznań powstało 39 parkingów o łącznej liczbie miejsc parkingowych wynoszącej prawie 2500, a kolejne są w trakcie realizacji. Parkingi stanowiące element zintegrowanych węzłów przesiadkowych, głównie przy stacjach kolejowych, powstają w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Budowa parkingów Park&Ride w aglomeracji poznańskiej ma na celu usprawnienie dojazdów do Poznania z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu. Jak najwięcej podróży do Poznania ma się odbywać z wykorzystaniem transportu zbiorowego, w szczególności pociągiem, który jest najsprawniejszym, najszybszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu, omijającym korki na trasach wlotowych do Poznania.

Nowe parkingi w Poznaniu - informacje

  • P&R Św. Michała: parking znajduje się w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej

Obiekt dysponuje 100 miejscami postojowymi, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnościami oraz infrastrukturą optymalną nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale też pieszych i rowerzystów.

Parking został wyposażony w elementy małej architektury, inwestycja objęła też przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej i oświetlenia, a także istniejących zjazdów z ul. św. Michała i Świętojańskiej. Od strony ulicy św. Michała parking jest skomunikowany również z ruchem pieszych i rowerzystów. Prowadząca do ogrodzonego parkingu ścieżka rowerowa jest uzupełnieniem projektowanego traktu dla jednośladów, biegnącego wzdłuż ul. Warszawskiej. W ramach inwestycji przewidziano montaż stojaków rowerowych dla 30 rowerów wraz z wiatami oraz zestawem naprawczym.  Powstała również infrastruktura informacyjna i teletechniczna. Ponadto parking jest wyposażony w automatyczny sanitariat.

Możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe na ulicy Warszawskiej - przystanek Św. Michała: linie nr 6 i 8 (ok. 80m) lub w nieco większej odległości duży węzeł przesiadkowy Rondo Śródka: linie tramwajowe nr 3, 6, 8, 17 oraz linie autobusowe (ok. 500m).

  • P&R Biskupińska: parking w rejonie przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn

Obiekt dysponuje 50 miejscami postojowymi, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami oraz infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów.

W ramach inwestycji przewidziano montaż stojaków rowerowych dla 30 rowerów wraz z zadaszeniem oraz zestawem naprawczym. Prace objęły także budowę ciągów pieszo-rowerowych ułatwiających dojście/wjazd na P&R. Parking jest ogrodzony, oświetlony i monitorowany.

Uzupełnieniem jest infrastruktura informacyjna i teletechniczna. Ponadto parking jest wyposażony w automatyczne sanitariaty z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami.

Możliwość przesiadki na transport publiczny: pociągi Poznańskiej Kolei Aglomeracyjnej spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO - stacja Poznań Strzeszyn (ok. 60 m), linie autobusowe nr: 146 i 160 - przystanek Podolany (ok. 200 m).

  • P&R rondo Starołęka: parking w rejonie ulic Hetmańskiej, Starołęckiej i Wagrowskiej

Obiekt dysponuje 57 miejscami postojowymi, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami oraz infrastrukturą optymalną nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale też pieszych i rowerzystów.

W ramach inwestycji przewidziano montaż stojaków rowerowych dla 30 rowerów wraz z zadaszeniem oraz zestawem naprawczym. Prace objęły także budowę ciągów pieszo-rowerowych ułatwiających dojście/wjazd na P&R. Parking jest ogrodzony, oświetlony i monitorowany.

Uzupełnieniem jest infrastruktura informacyjna i teletechniczna. Ponadto parking jest wyposażony w automatyczne sanitariaty z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami.

Możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe w rejonie ronda Starołęka: linie nr - 1, 4, 7, 11, 12, 17 (ok. 100-200m).

Wszystkie trzy obiekty powstały z pomocą dofinansowania unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Przypominamy, że od lutego 2018 r. funkcjonuje P&R Szymanowskiego obejmujący: 130 miejsc parkingowych, 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy PST. Po pozostawieniu auta szybko i wygodnie można dostać się do centrum każdą z linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (linie nr 12, 14, 15, 16). Dojazd z tego przystanku do ważnych węzłów Most Teatralny lub Rondo Kaponiera zajmuje jedynie około 10 minut. Tramwaj jest w stanie skutecznie konkurować z samochodem, dlatego warto zostawić auto i przesiąść się.

Masz ważny bilet okresowy na sieć na karcie PEKA? Parkuj za darmo!

Parkingi budowane w formule "Parkuj i Jedź" powstają z myślą o osobach korzystających z samochodów i przesiadających się na komunikację miejską. Są otwarte 7 dni w tygodniu (oprócz najważniejszych świąt), przez całą dobę, z przerwą techniczną w godzinach od 2:30 do 4:30.

Do bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA, Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka, z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A:

okresowym imiennym, na sieć normalnym lub ulgowym,

  • Metropolitalnym lub Biletem Metropolitalnym z ulgą, na sieć,
  • na rok szkolny, na sieć,
  • semestralnym, na sieć,
  • dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, na sieć,
  • dla Honorowych Dawców Krwi, na sieć,
  • socjalnym, na sieć,
  • dla kierowców autobusów i motorniczych, na sieć,
  • dla pracowników MPK i ich rodzin, na sieć,
  • Seniora, na sieć,
  • okresowym imiennym na trasę do 6 przystanków, normalnym lub ulgowym 50%,
  • w Programie Premiowym na sieć, normalnym lub ulgowym 50%,
  • w Programie Premiowym dla osób korzystających z "Biletu Metropolitalnego, na sieć", normalnym lub ulgowym 50%,
  • PEKA Firma na sieć, normalnym lub ulgowym 50%

Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera.

Przypominamy, że na podstawie powyższych biletów okresowych można korzystać na terenie Miasta Poznania (stacje zawierające w swojej nazwie Poznań oraz Kiekrz) z pociągów należących do Kolei Wielkopolskich i POLREGIO, bez dodatkowej opłaty.

Ważne! Za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (a także za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania) wystawiana jest opłata dodatkowa - 100 zł.

Nie masz biletu, weź potwierdzenie opłaty za parkowanie i podróżuj autobusami i tramwajami na liniach ZTM bez dodatkowych opłat

Jeśli nie posiadamy karty PEKA z jednym z ważnych biletów ZTM uprawniających do bezpłatnego parkowania, należy opłacić parkowanie w kasie parkingowej (10 zł). Potwierdzenie opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride uprawnia kierowcę do podróżowania na liniach miejskich i podmiejskich organizowanych przez ZTM bez potrzeby zakupu biletu na komunikację. Dodatkowo bilet parkingowy z parkingu przy Biskupińskiej, oprócz umożliwienia przejazdów środkami komunikacji miejskiej, będzie także honorowany we wszystkich pociągach, które zatrzymują się na stacji Poznań Strzeszyn.

Uwaga! Honorowanie biletu parkingowego P&R Biskupińska w pociągach będzie dotyczyło tylko obszaru Miasta Poznania (stacje zawierające w swojej nazwie Poznań oraz Kiekrz). W pociągach na terenie Poznania honorowane są także bilety okresowe ZTM, na podstawie których można bezpłatnie korzystać z parkingów Park & Ride.

Uprawnienia te obowiązują w godzinach korzystania z parkingów, nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej.

Oprócz parkingów Park&Ride, łączenie podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu, ułatwia także wspólny bilet okresowy Bus-Tramwaj-Kolej (więcej na dedykowanej stronie)

RB, ZTM, PIM

Załączniki