- W Poznaniu aktywnie działa około 1800 organizacji pozarządowych. Przeciętnie z każdą współpracuje ponad 20 wolontariuszy. To ogromna liczba blisko 50 tys. mieszkańców, którzy swój wolny czas poświęcają na rzecz drugiego człowieka. W imieniu władz miasta dziękuję poznańskim wolontariuszom i wolontariuszkom za zaangażowanie w okresie pandemii i pomoc uchodźcom z Ukrainy - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Do 22. edycji konkursu zgłoszono blisko 60 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu kategoriach głównych. Dodatkowo po raz trzeci została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł.
- Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest zmierzyć czy ocenić zaangażowanie poszczególnych osób w pomaganie innym, o ile taka ocena w ogóle jest możliwa. Dlatego też chciałabym, żebyście pamiętali, że w konkursie to nie wygrana jest najważniejsza, ale Wasze historie, prawdziwe historie pomocy i dobroci, którą dajecie innym - zwróciła się do wolontariuszy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły konkursu.
Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymał Filip Tarachowicz, prezes zarządu Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza. Organizacja otacza opieką rodziny, których najbliżsi zmagają się z chorobą nowotworową. Laureat konkursu kieruje pracami fundacji, pomaga rodzinom onkologicznym oraz osobom w żałobie, dla których jest wsparciem - emocjonalnym i logistycznym. Jest pomysłodawcą warsztatów dla dzieci osób walczących z nowotworem.
W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Aquanet. Spółka realizuje projekt "Płyń z pomocą", w ramach którego wspiera organizacje pozarządowe na terenie Poznana i kilku gmin, gdzie Aquanet prowadzi działalność. Wolontariusze firmy reagują na aktualne potrzeby społeczne i działają na rzecz środowiska.
Wolontariat Szkolny to kolejna konkursowa kategoria. Zwyciężyła w niej grupa "Bieg Motyli" z Liceum Akademickiego Da Vinci w Poznaniu. Wolontariusze angażują się w całą gamę działań wolontariackich zarówno w szkole, jak i poza jej murami. Ich zaangażowanie, otwarte serca i szczera radość z pomagania przyczyniają się do wielkiego dobra lokalnej społeczności.
Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku powędrowała do "Załogi W", czyli wolontariuszy Fundacji Wózkowicze. To organizacja pozarządowa, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach, ich rodzin i przyjaciół. Wolontariuszami "Załogi W" są zarówno osoby sprawne, jak i z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach. W tym roku zorganizowali m.in. drugi ogólnopolski Zlot użytkowników przystawek do wózków "Ogniste Rydwany 2022".
Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy trafiła do Aleksandry Adamczak. Laureatka jest mentorką w Fundacji Zwolnieni z Teorii. Aktywnie działała w Fundacji na rzecz Praw Ucznia i w Stowarzyszeniu Lepszy Świat. To członkini Zarządu Samorządu Szkolnego w 2 LO w Poznaniu i liderka projektu społecznego Fear OFF, którego celem była pomoc młodzieży, odczuwającej wysoki poziom stresu związanego z egzaminami, wypowiedziami ustnymi, publicznymi wystąpieniami.
W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Anna J. Nowak. Laureatka jest prezeską Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". To twórczyni akcji społecznej "Przewijamy Polskę" oraz "Przewijamy Poznań". Współpracuje z poznańskimi szkołami w zakresie promowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami.
"Wolontariat z Czwórki" z Nagrodą Mieszkańców
W trakcie gali poznaliśmy także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki oddali blisko 4 tysiące głosów. Zwycięzca otrzymał ich 269. Statuetka trafiła do społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu tworzącej "Wolontariat z Czwórki". W działania wolontaryjne angażują się uczennice oraz uczniowie wszystkich klas, od "pierwszaków" do maturzystów wraz z grupą grona pedagogicznego. W 2022 roku wolontariusze pomagali przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.
Podczasz wydarzenia przyznano również kilkanaście wyróżnień. Otrzymali je: Emilia Kanonik, Bartosz Sobieniak,Tomasz Poprawski, Lidia Sufinowicz, Teresa Kubica Tomaszewska, Karolina Dragan, Patrycja Danielewska, Marcelina Rosińska, Victoriia Oliynik, Wolontariat Pracowniczy Wavin Shared Services, Rockwool Global Business Service Center, program wolontariatu pracowniczego Involed w firme Franklin Templeton Investments, Grupa Inicjatywna Koncert dla Wolontariuszy "Tysiące serc i rąk. Wolontariusze dla Ukrainy", Szkolne Koło Wolontariatu przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, Wolontariat Szkolny IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, Zespół Szkół Przyrodniczych, Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito, Zespół Szkół Gastronomicznych. Wolontariuszki Fundacji Zaczytani, Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Wolontariusze Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, Wolontariusze Stowarzyszenia "Zupa na Głównym", Wolontariuszki i wolontariusze Fundacji NaszeZoo.pl, Fundacja Centrum Praw Kobiet oddział w Poznaniu.
Nominowanych oceniała kapituła konkursu Poznański Wolontariusz Roku. W tym roku w jej składzie zasiedli: Magdalena Pietrusik-Adamska - dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodnicząca kapituły; Monika Danelska - radna Miasta Poznania, Ewa Gałka - przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego; Hanna Kobylacka - przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Poznania; Joanna Ciechanowska-Barnuś - przedstawicielka Miejskiej Rady Seniora; Barbara Grochal - przedstawicielka laureatów z poprzedniej edycji konkursu "Poznański Wolontariusz Roku" oraz przedstawiciele mediów: Wanda Wasilewska, Barbara Szczepaniak, Maciej Gładysz, Maciej Szefer oraz Dominik Rutkowski.
JZ