- Murek jest odnawiany w ramach prac polegających na przebudowie ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim. Dotychczasowe ogrodzenie wzdłuż ul. Św. Marcin zostało rozebrane z zachowaniem elementów kamiennych, które po renowacji ułożone zostaną w miejscu historycznego ogrodzenia. Powrót do dawnej lokalizacji jest nawiązaniem do przeszłości przy jednoczesnym powiększeniu placu przed Zamkiem - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Ogrodzenie zostanie odtworzone w historycznej linii na odcinku ok. 65 metrów. Murek przewidziany jest na fundamentach dawnego ogrodzenia Zamku, których umiejscowienie już na etapie projektowania wskazały wyniki badań gruntu georadarem. Podczas prac budowlanych na ul. Św. Marcin, stare fundamenty zostały odsłonięte i zbadane przez archeologa. Aktualnie prowadzone są prace polegające na wzmocnieniu i uzupełnieniu tych fundamentów, na których ułożone zostaną elementy murku. Zgodnie z projektem kamienne bloki pochodzące z rozebranego ogrodzenia są odnawiane, a ubytki uzupełnione w odpowiedniej technologii. Odrestaurowany, zabytkowy murek będzie więc stał w miejscu historycznej linii ogrodzenia, kilka metrów bliżej ul. Św. Marcin.
Ponadto na odcinku ul. Św. Marcin od al. Niepodległości do ul. Kościuszki na rozbieranym kamiennym ogrodzeniu zamontowane były lampy - w sumie na ośmiu ozdobnych słupach szesnaście opraw oświetleniowych. Program prac konserwatorskich zakłada oczyszczenie ich z zabrudzeń oraz naprawę ewentualnych uszkodzeń, a następnie malowanie. Po tym procesie latarnie wrócą przed CK Zamek, doprowadzone zostaną do nich przewody zasilające i znów będą mogły oświetlać swoje otoczenie.
Odnowa i przesunięcie murku to prace wykonywane wraz z przebudową ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim w ramach Programu Centrum. Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, torowisk tramwajowych, przystanków, wymianę nawierzchni jezdni i chodników. Całość uzupełnią nowe nasadzenia zieleni i mała architektura.
Aktualnie trwają tam prace nad m.in. układaniem krawężników pod nawierzchnię drogową, a także układaniem kanalizacji teletechnicznej, elektroenergetycznej dla sieci trakcyjnej oraz oświetleniowej. Wykonawca kontynuuje również roboty w torowisku tramwajowym, zarówno na ul. Św. Marcin jak i ul. Towarowej. Wśród bieżących zadań jest także wykonanie fundamentów słupów trakcyjnych na ul. Św. Marcin i al. Niepodległości oraz montaż krawężników peronowych w miejscu planowanego przystanku przy CK Zamek.
Wraz z ul. Św. Marcin od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego przebudowane zostaną skrzyżowania z al. Niepodległości, ul. Towarową oraz Kościuszki. Nowością będzie rozbudowa skrzyżowania z ul. Towarową o infrastrukturę umożliwiającą tramwajom skręt w prawo - w ul. Św. Marcin. Wprowadzenie nowego skrętu wiąże się z przesunięciem i przebudowaniem przystanków na ul. Towarowej. Podróże tramwajem usprawni nowy przystanek przy Zamku - dla pasażerów jadących w stronę ronda Kaponiera. Akademię Muzyczną i plac Mickiewicza połączy nowe przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym. Fragment ul. Św. Marcin pomiędzy ulicami Kościuszki i Gwarną będzie przestrzenią pokrytą granitem, łączącą funkcje ulicy, deptaku i parkingu.
Nie zabraknie również nowej zieleni. Na wysokości Zamku oraz budynków Uniwersytetu Ekonomicznego, w centralnym pasie ulicy wzdłuż torów tramwajowych, zaplanowano kompozycję dwóch szpalerów drzew. Również wzdłuż chodnika przy Auli Uniwersyteckiej i Collegium Iuridicum, po północnej stronie ul. Św. Marcin, pojawią się nowe drzewa. W planach są także nasadzenia zieleni niskiej.
W rejonie inwestycji obowiązuje czasowa organizacja ruchu. Przejazd jest ograniczony, a do dyspozycji pieszych są wyznaczone ciągi komunikacyjne. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie. Zakończenie przebudowy przewidziane jest na wiosnę 2023 r.
PIM