Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby uzyskać do nich dostęp wymagane jest zalogowanie się przy pomocy Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Swój lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel.
Cyfrowy plan miasta
Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Nazwę ulicy i numer domu wystarczy wpisać w pole "szukaj" w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu lupy na planie pojawi się wizytówka punktu adresowego. Wśród informacji znajduje się m.in. odnośnik z numerem obwodu wyborczego i lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu. Następnie trzeba kliknąć przycisk "lokal wyborczy". Na mapie pokaże się adres siedziby komisji wyborczej oraz informacja, czy jest ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Adresy lokali wyborczych na cyfrowym planie miasta można również sprawdzić w inny sposób. Należy kliknąć przycisk "mapy" w górnym pasku menu i wybrać mapę tematyczną "wybory". Na ekranie pojawią się adresy wszystkich lokali wyborczych na terenie Poznania.
Poznań Kontakt
Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44. Konsultanci udzielą informacji o adresach lokali wyborczych i ich dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Podział Poznania na okręgi wyborcze
Poznań podzielony jest na sześć okręgów wyborczych. W porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi, które odbyły się jesienią 2018 roku, Osiedle Krzyżowniki-Smochowice znalazło się w innym okręgu. Wtedy przypisane było do Okręgu nr VI, który obejmował całą północną część Poznania od Naramowic, Umultowa i Radojewa z Moraskiem na wschodzie, przez Piątkowo, Podolany, Strzeszyn, aż po Kiekrz. Zgodnie z obwieszczeniem z 12 lutego Osiedle Krzyżowniki-Smochowice zostało przeniesione do Okręgu II, w którym znajdują się również Winogrady, Winiary, Sołacz i Wola.
Podział okręgów można prześledzić na mapie tematycznej wybory lub na mapie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania.
Które osiedle w danym okręgu?
Okręg I
- Jeżyce
- Św. Łazarz
- Wilda
Okręg II
- Nowe Winogrady Wschód
- Nowe Winogrady Północ
- Nowe Winogrady Południe
- Stare Winogrady
- Winiary
- Sołacz
- Wola
- Krzyżowniki-Smochowice
Okręg III
- Stare Miasto
- Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria
- Główna
- Warszawskie-Pomet-Maltańskie
- Antoninek-Zieliniec-Kobylepole
- Chartowo
- Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
Okręg IV
- Rataje
- Żegrze
- Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo
- Głuszyna
- Starołęka-Minikowo-Marlewo
- Zielony Dębiec
- Świerczewo
Okręg V
- Górczyn
- Fabianowo-Kotowo
- Kwiatowe
- Junikowo
- Grunwald Południe
- Grunwald Północ
- Stary Grunwald
- Ogrody
- Ławica
Okręg VI
- Kiekrz
- Strzeszyn
- Podolany
- Piątkowo
- Jana III Sobieskiego i Marysieńki
- Morasko-Radojewo
- Umultowo
- Naramowice
Więcej informacji można znaleźć na specjalnej stronie poświęconej wyborom.
JZ