Akcja "Warta warta posprzątania" rzuca światło na rosnący problem, jakim jest śmiecenie w miejscach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Pomimo regularnego sprzątania tych terenów przez służby, licznych akcji edukacyjnych i społecznych, takich jak Sprzątanie świata - Polska, problem śmiecenia nie znika.
- Tereny nad Wartą są regularnie sprzątane, w sezonie nawet codziennie - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przy Wartostradzie stoi prawie 150 zwykłych koszy na śmieci, oraz kilkanaście betonowych - na popioły z grilla. Jest tu też 135 dużych pojemników na segregowane odpady. Mimo to i tak zdarza się, że śmieci lądują na trawie. Takie akcje jak dzisiejsza wyraźnie pokazują, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za porządek w Poznaniu.
Ogólnopolską inicjatywę, organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia, kolejny raz urozmaica konkurs "Tytka na kapsle". Mieszkanki i mieszkańcy Poznania mogą posprzątać z brzegów Warty kapsle pozostawiane w strefach spożywania alkoholu. Uczestnicy zabawy otrzymają oznakowane papierowe torby, które należy wypełnić zebranymi nad rzeką kapslami. Później można je wymienić na atrakcyjne nagrody - niespodzianki. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
Łączymy siły w słusznej sprawie
"Warta warta posprzątania" odbywa się już po raz drugi, jako wydarzenie specjalne najstarszej akcji ekologicznej w kraju: Sprzątanie świata - Polska. Jego inicjatorami są Fundacja Nasza Ziemia oraz firma Lidl Polska. W zeszłorocznej edycji akcji nad Wartą udział wzięło 800 uczestników, którzy w dwa dni uprzątnęli brzegi z dwóch ton odpadów, głównie tzw. "śmieci weekendowych": butelek, opakowań po jedzeniu, jednorazowych grilli.
W pierwszym dniu tegorocznej akcji ok. 350 wolontariuszy uprzątnęło ponad pół tony śmieci. W sprzątanie włączają się mieszkańcy, szczególnie szkoły, przedszkola, grupy znajomych, osoby indywidualne.
- Akcja "Warta warta posprzątania" doskonale obrazuje hasło tegorocznej edycji Sprzątania świata - mówi Beata Butwicka, prezeska Fundacji Nasza Ziemia. - Poznań to miasto współpracy. Współpracy między wolontariuszami, uczestniczącymi w akcji szkołami, ale też współpracy naszej, czyli Fundacji Nasza Ziemia z Miastem - z prezydentem Poznania oraz wydziałami odpowiedzialnymi za Wartostradę i sprzątanie miasta. Kolejny rok doświadczamy ogromnego wsparcia z ich strony, za co serdecznie dziękujemy. W przededniu wielkiego finału 30. Akcji Sprzątanie Świata chcemy podziękować poznańskim wolontariuszom i Miastu za wspólną lekcję ekologii i promocję nieśmiecenia w naturze.
- W ciągu pierwszego dnia akcji sprzątania poznańskiej Wartostrady w sumie zebraliśmy prawie pół tony odpadów, z czego większość to "śmieci weekendowe". Do tego wyniku należy jeszcze dodać odpady zebrane przez służby porządkowe, które na co dzień dbają o to, by utrzymać te miejsca w czystości. Niestety, to pokazuje, że postawa części osób, które korzystają z pięknego brzegu Warty, pozostawia wiele do życzenia, a skala tego problemu jest naprawdę poważna - mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji Sprzątanie świata - Polska. - Na całe szczęście, z pomocą wolontariuszy porzucone w naturze odpady znalazły w końcu swoją drogę do odpowiedniego kosza. Chcemy podziękować każdemu uczestnikowi za obecność, zaangażowanie i za to, że po raz kolejny, zgodnie z hasłem tegorocznej akcji, "połączyło nas Sprzątanie świata". Specjalne podziękowania kierujemy też do Urzędu Miasta Poznania, który kolejny rok całym sercem angażuje się w akcję, a także partnerowi, firmie Lidl Polska, bez którego organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa - dodaje.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, a Prezydent Miasta Poznania objął je honorowym patronatem. Wydarzenie wspierają także np. Zakład Zagospodarowania Odpadów czy Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. W tym roku na zaproszenie Lidl Polska do honorowych patronów wydarzenia dołączył UN Global Compact Network Poland.
Sprzątanie świata - Polska
Sprzątanie świata to polska edycja akcji Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę akcję w Polsce. Patronem Honorowym ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata - Polska jest Ambasada Australii.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Sprzątanie świata łączy ludzi", a plakat akcji po raz kolejny zaprojektował Andrzej Pągowski.
W tym roku w Poznaniu akcja sprzątania rozpoczyna się nad Wartą, ale z każdym kolejnym dniem - aż do najbliższej niedzieli - rozszerzać się będzie na cały teren miasta. Do udziału w niej zgłosiło się 130 grup - zdecydowana większość to poznańskie placówki oświatowe, jak również pracownicy z poznańskich firm, którzy coraz prężniej działają w ramach wolontariatu pracowniczego.
Podczas sprzątania wolontariusze będą mogli pozostawić to, co zbiorą, w blisko 200 punktach. Miasto zapewni sukcesywny odbiór zebranych odpadów.
AW