Wsparcie dla seniorów

Na zdjeciu mężczyzna i dwie kobiety przy mikrofonach - grafika rozmowy
Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy
Wsparcie dla seniorów

Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej, odwiedziła Poznań, by omówić szczegóły dotyczące bonu senioralnego. Wybór stolicy Wielkopolski nie był przypadkiem - Miasto od lat wyznacza trendy, jeśli chodzi o usługi dla swoich starszych mieszkanek i mieszkańców.  

Minister Marzena Okła-Drewnowicz przyjechała do Poznania, by porozmawiać o możliwościach nowego projektu. W Domu Pomocy Społecznej nr 1 na Strzeszynie spotkała się z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, a także przedstawicielami miejskich jednostek, rady miasta i miejskiej rady seniorów. 

- W Poznaniu mamy duże doświadczenie w tworzeniu projektów dla seniorów i współpracy z organizacjami pozarządowymi - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W 2018 roku jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy dla nich pakiet usług Viva Senior, który później stał się wzorem dla wielu innych samorządów. Byliśmy też pierwszym miastem, w którym działalność rozpoczęła Miejska Rada Seniorów. Jestem przekonany, że współpraca przy wprowadzaniu bonu senioralnego również okaże się sukcesem.

Bon senioralny to rządowe świadczenie, które pozwoli sfinansować usługi wsparcia w miejscu zamieszkania seniora. Chodzi m.in. pomoc w codziennych czynnościach, np.w przygotowaniu i spożywaniu posiłków czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem. 

- Kluczem właściwej realizacji ustawy o bonie senioralnym będzie partnerstwo rządu i samorządu - podkreśla Minister Marzena Okła-Drewnowicz. - Z jednej strony samorząd, będąc najbliżej seniora, najlepiej skoordynuje usługi w miejscu zamieszkania. Z drugiej - rząd odciąży go finansowo.

Zgodnie z założeniami program ma być skierowany do osób w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. Maksymalna wartość bonu ma wynieść 2 150 zł (czyli połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem jego otrzymania będzie jednak aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora). Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. 

Będą też kryteria dochodowe. Dochód miesięczny seniora nie będzie mógł przekroczyć 5 tys. zł brutto. W przypadku członka rodziny kryterium będzie zależeć od tego, czy prowadzi on jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Według przeprowadzonych szacunków z bonu skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. starszych osób w Polsce. 

- Bon senioralny to systemowe rozwiązanie odpowiadające na wyzwanie starzejącego się społeczeństwa - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, posłanka na Sejm RP. - Nie dajemy pieniędzy do ręki, ale inwestujemy je w budowę całego rynku usług wsparcia.  Dodatkowo bon pozwoli rodzinom pozostać na rynku pracy, a wielu dotychczasowych opiekunów wyciągnie z tzw. szarej strefy. Dzięki temu projekt opłaci się gospodarce.

Nie tylko Viva Senior

Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy. Miasto będzie mogło np., zlecić to zadanie organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie. Poznań ma duże doświadczenie w tej dziecinie - już od 2018 roku prowadzi program Viva Senior - czyli pakiet bezpłatnych usług dla starszych mieszkańców stolicy Wielkopolski.

- W wiek senioralny wchodzi coraz więcej mieszkanek i mieszkańców Poznania. Dane demograficzne wskazują, że samorządy muszą przygotowywać się na zwiększone zapotrzebowanie w zakresie świadczenia usług opiekuńczych i pomocowych wobec osób starszych - mówi Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Już w trakcie najbliższej dekady działania wspierające będą stanowiły ważną część zadań budżetowych Miasta, a dostępność będzie standardem koniecznym do zapewnienia godnego życia dla osób o szczególnych potrzebach, do których należą seniorki i seniorzy. 

W 2023 roku w ramach pakietu Viva Senior wykonano ponad 26 tys. różnych usług. Wśród propozycji jest m.in. "Złota Rączka", czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach, "Taksówka dla Seniora", czyli bezpłatne przejazdy do urzędu, na cmentarz albo do lekarza, a także "Mobilna pielęgnacja stóp", czyli bezpłatna usługa kosmetyczna. Wśród usług jest też "Mycie okien w domach seniorów". Starsi mieszkańcy Poznania mogą również skorzystać z "Porządkowania nagrobków" na dwóch miejskich cmentarzach, a także z bezpłatnego transportu na terenie miejskich nekropolii.

Seniorzy mogą też odebrać Poznańskie Pudełko Życia, które zawiera najważniejsze informacje na temat ich stanu zdrowia, skorzystać z usługi "Książka dla Seniora", czyli dostarczania do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich. W Poznaniu działa również Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, bezpłatnie udostępniająca potrzebującym niezbędne urządzenia. Więcej informacji na stronie poznan.pl.zdrowie.

Poza pakietem Viva Senior Miasto przygotowało również wiele innych programów wsparcia. Starsi mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogą więc za darmo zaszczepić się przeciwko grypie (w ubiegłym roku zdecydowało się na to nieco ponad 2 tys. osób) czy skorzystać z Punktu Opieki Farmaceutycznej, by upewnić się co do przyjmowanych leków.

Miasto przyjazne seniorom

Poznańscy seniorzy mogą korzystać z tańszych biletów komunikacji miejskiej, a większość tramwajów i autobusów jest dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Bariery architektoniczne są konsekwentnie likwidowane w całym mieście, działa też program "Mieszkanie dla seniora".

Miejscem, które powstało specjalnie dla starszych osób, jest Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24). Wiadomości dla seniorów znajdują się także w miesięczniku informacyjnym "Senioralny Poznań", wydawanym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania we współpracy z CIS oraz Miejską Radą Seniorów. W maju ubiegłego roku ruszył pilotażowo Srebrny Fyrtel - przestrzeń dedykowana osobom w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami. W Poznaniu aktywnie działa też kilkadziesiąt klubów seniora oraz liczne, skierowane do starszych osób propozycje wolontariatu, wśród których wyróżnia się projekt "Senior Maluszka tuli".  

Z aktywności fizycznej, jaką proponuje "Trener Senioralny", co korzysta ponad 5 tys. poznanianek i poznaniaków, a Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uruchomiły nowe cykliczne zajęcia "Seniorzy w akcji". Poznań regularnie ogłasza też nabory do konkursów na mikrogranty dla seniorów. Starsze osoby, które zgłoszą się z ciekawymi inicjatywami dotyczącymi potrzeb tej grupy mieszkańców, mogą dostać dotację na ich zrealizowanie. Seniorzy w stolicy Wielkopolski mogą też wyrobić kartę OK Poznań - Poznańską Złotą Kartę. To propozycja dla osób, które ukończyły 60 lat, mieszkają w stolicy Wielkopolski i tutaj płacą podatki. 

AW