- Wiosna to czas pełen intensywnych prac podejmowanych przez właścicieli balkonów, tarasów czy przydomowych ogrodów, chcących zapewnić swoim roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Z myślą o miłośnikach i sympatykach zieleni proponujemy materiały z ogrodowymi poradami. Mamy nadzieję, że zainspirują one mieszkańców do działania oraz sprawią, że Poznań będzie zielonym i kwitnącym miastem - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
Cykl broszur "Klimat na miejskie ogrodnictwo"został przygotowany przez specjalistów, którzy na co dzień zajmują się edukacją ekologiczną i przyrodniczą. Materiały podzielono na 3 działy, które z różnych perspektyw ukazują ciekawy świat miejskich ogrodów.
- Różnorodność biologiczna to wszystkie rośliny, zwierzęta, grzyby i inne organizmy, które żyją wokół nas, a także relacje i zależności między nimi. W dziale "Bioróżnorodność" przybliżono sekrety ptaków, owadów i roślin oraz zawarto podpowiedzi, co zrobić, by im mądrze pomagać.
- Poznań położony jest u zbiegu rzek. W sekcji "Woda" eksperci zabiorą czytelników w podróż w czasie i przestrzeni oraz pokażą, jak dbać o zasoby wodne w mieście i rozsądnie z nich korzystać.
- Zmiana klimatu to realne wyzwanie dla miast oraz ich mieszkańców i mieszkanek. W dziale "Klimat" pokazane zostało, jak zmienia się świat wokół i co to oznacza dla poznańskiej przyrody. Specjaliści dzielą się też pomysłami i poradami, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian.
- Już teraz zapraszamy do pobrania i przeczytania pierwszych 4 broszur. Kolejne 8 będzie sukcesywnie udostępniane na stronie www.poznan.pl/zielonypoznan - zachęca Joanna Jajus.
Broszury w wersji papierowej dostępne są do pobrania m.in. w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24) oraz Poznańskim Centrum Świadczeń (ul. Wszystkich Świętych 1).
Przedsięwzięcie "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".
Zielony Poznań - konkurs już niebawem
Akcja edukacyjna to część akcji "Zielony Poznań". W ramach tego programu co roku organizowany jest konkurs, którego celem jest popularyzacja ogrodnictwa oraz zachęcanie mieszkańców do zazieleniania i ukwiecania własnych ulic, balkonów, tarasów, dachów, elewacji czy ogrodów. W tym roku, ze względu na wybory do rad osiedli, nabór zgłoszeń do 31. edycji konkursu "Zielony Poznań" zostanie przesunięty na miesiące wakacyjne.
- Już dziś zapraszamy też do wzięcia udziału w stacjonarnych warsztatach edukacyjnych w ramach Akademii Zielony Poznań, która w tym roku odbędzie się 25 maja w parku Wilsona - mówi Joanna Jajus.
W trakcie wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów m.in. pracowników Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i spółki Aquanet Retencja, a także wziąć udział w warsztatach "Gramy w zielone", prowadzonych przez absolwentów grupy hortiterapeutycznej studiów podyplomowych z Hortiterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponadto, w ramach"Zielonego malowania" mieszkańcy będą mogli zaprojektować swój balkon.
AJ/ WDGiR