W ciągu 3 dni Poznań sprzątało 150 grup - łącznie około 3400 osób. Wolontariuszom wydano ponad 9500 worków (60 i 120 litrowych) oraz blisko 385 opakowań rękawic (po 100 szt.).
Do akcji przystąpiły rady osiedli wraz z mieszkańcami, nieformalne grupy sąsiedzkie oraz liczne zespoły szkolne, których podczas akcji działało łącznie 67. Miłośnicy fortyfikacji posprzątali obszary w otoczeniu kilku poznańskich fortów - m.in. Ia, IVa, V, Va, VII, IX. W tym roku bardzo licznie dołączyli do wydarzenia pracownicy poznańskich firm. W sumie nawybranych przez siebie terenach sprzątali przedstawiciele 14 przedsiębiorstw.
Tłumy nad Wartę przyciągnęła akcja Miasta i Fundacji Ratuj Ryby, która odbyła się w sobotę 22 kwietnia. Z terenów przyległych do Wartostrady zebrano łącznie około 6 ton odpadów. Dodatkowo uczestnicy sprzątania nad Wartą zbierali kapsle w papierowe tytki.
Łącznie Zakład Zagospodarowania Odpadów odebrał ponad 30 ton, na zabranie z miejsc zbiórki wciąż czekają jeszcze odpady problemowe - takie jak opony, części pojazdów itp. Ostateczny bilans zebranych śmieci będzie zapewne znacznie większy.
Kolejna akcja o tak dużym zasięgu odbędzie się już tradycyjnie w trzeci weekend września - podczas Sprzątania Świata. Cały rok Wydział Gospodarki Komunalnej UMP wspiera oddolne inicjatywy poznanianek i poznaniaków. W pierwszym kwartale mieszkańcy zorganizowali 10 takich akcji. Szczegóły na stronie poznan.pl.
O środowisku warto pamiętać nie tylko podczas akcji specjalnych. Śmieci należy wrzucać do odpowiednich pojemników (więcej: Fakty i mity o odpadach i segregowaniu). Problemowe odpady można oddać do Gratowiska lub gratowozu. Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl w zakładce Gospodarka Komunalna oraz Wszystko o Odpadach.
PD