Weekend w Poznaniu

Na zdjęciu tłumy ludzi na targach wśród stoisk z książkami - grafika rozmowy
Podczas tegorocznych targów zarówno bestsellerowe książki, jak i nowości wydawnicze zaprezentuje ponad 150 wystawców, fot. Fotobueno
Weekend w Poznaniu

Nadchodzący weekend przyniesie wiele ciekawych wydarzeń dla fanów czytania. Na MTP odbędą się XX Poznańskie Targi Książki, a w Starym Browarze będzie można wymienić się zalegającymi w szafie tytułami. Odbędzie się także sporo koncertów, a sympatycy filmów mogą lepiej poznać hiszpańską kinematografię.

Piątek 10.03

Poznańskie Targi Książki i Edukacyjne

Będzie to XX edycja tego wydarzenia. Podczas tegorocznych Targów Książki zarówno bestsellerowe książki, jak i nowości wydawnicze zaprezentuje ponad 150 wystawców. W gronie tym znajdują się renomowani liderzy rynku wydawniczego, ale będzie można zapoznać się również z najnowszą ofertą niezależnych i niszowych wydawnictw. W programie wydarzenia nie zabraknie także atrakcji dla bibliotekarzy, księgarzy czy aspirujących pisarzy, pragnących rozwinąć swoje kompetencje. Wśród gości targów będą m.in. Wojciech Chmielarz, Mariusz Szczygieł czy Carla Montero.

Na Targach Edukacyjnych zaprezentuje się blisko 150 placówek oświatowych, będzie także wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi "Wielkopolski pociąg do edukacji". Nie zabraknie prelekcji, pokazów i szkoleń.

MTP, ul. Głogowska 14

Godzina: 10:00-18:00 (piątek), 9:00-18:00 (sobota), 9:00-16:00 (niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

21. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Muza

To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone jedynie hiszpańskiej kinematografii. Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino. W weekend uczestnicy będą mogli obejrzeć filmy: "Barcelona 77", "24 godziny" oraz "Dzikie słoneczniki"

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

Godzina: 18:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: od 16 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej - Poznańska Wiosna Muzyczna

W ramach wydarzenia odbęda się dwa koncerty - puzonowy, autorstwa Kazimierza Serockiego, oraz koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę, autorstwa Kazimierza Meyera. Wystąpią: Wojciech Jeliński - puzon, Anna Ziółkowska - skrzypce, Monika Baranowska - wiolonczela oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godzina: 19:00

Bilety: od 28 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Igo - koncert

Igor Walaszek podczas trasy koncertowej promującej jego pierwszy solowy album zawita także do Poznania. Artysta znany z zespołu Clock Machine, a także kooperacji w elektronicznym duecie Bass Astral x Igo, zadebiutował utworem "Helena", który był pierwszym singlem promującym album "IGO". Na płycie możemy usłyszeć także takich artystów jak Mrozu czy Natalia Szroeder.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godzina: 19:00

Bilety: od 129 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Bajm - "Piramidy na niby"

Zespół Bajm podróżuje ze swoją nową trasą koncertową "Piramidy na niby". Podczas koncertów kapela zagra piosenki, których od dawna nie wykonywała  na żywo. Będą to głównie utwory z ich czterech pierwszych płyt. 

Klub B17, ul. Bułgarska 17

Godzina: 20:00

Bilety: od 149 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Call Me Karizma - koncert

Call Me Karizma, a właściwie Morgan Parriott to amerykański artysta, który w swoich utworach łączy ze sobą wiele różnych gatunków muzycznych, jak hip-hop, pop, punk czy rock. Obecnie jest w trasie koncertowej promującej jego ostatni album "Francis".

Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Godzina: 19:00

Bilety: 99 zł

Więcej informacja na stronie wydarzenia.

"Prezydentki"

Spektakl opowiada o trzech kobietach różniących się od siebie niemal wszystkim. Lokalna elegantka, szara myszka i wielbicielka osiedlowego monitoringu - każda ma inne marzenia. Czy podczas banalnego spotkania przy herbacie odważą się spuścić swoje fantazje ze smyczy przyzwoitości?

Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5; Scena Nowa, wejście od ulicy Z. Krasińskiego i zaułka K. Feldman

Godzina: 19:30

Bilety:od 50 zł

Więcej informacji na stronie teatru.

"Dla nas nie zabraknie krzeseł"

Jest to spektakl, podczas którego głos zostaje oddany osobom z niepełnosprawnościami. Twórcy i twórczynie proponują, żeby poprzez namysł nad tym co nas różni, spotkać się w tym, co nas łączy. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Godzina: 19:00

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

"Za-Polska"

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska. Wokół niej będa snute opowieści o tym, co było, co jest i co ją czeka. Przedstawienie pełne jest gorzkiej ironii i dyskusji o romantycznych refleksjach naszego narodu. Tytuł nawiązuje do twórczości Gabrieli Zapolskiej, czyli tak naprawdę Marii Janowskiej - artystki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, będącej obserwatorką polskiego życia społecznego, naszego patriotyzmu, kompleksów i mitów. Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk.

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godzina: 18:00 

Bilety: od 50 zł

Więcej informacji na stronie teatru.

Barbie. Nieznane oblicza

10 marca, czyli dzień po urodzinach słynnej lalki odbędzie się wernisaż wystawy "Barbie. Nieznane oblicza". Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć jak ewoluowała postać kultowej zabawki oraz jak zmieniał się jej wygląd.

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, ul. Góra Przemysła 1

Godzina: 10:00-20:00

Bilety: od 5 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Sherlock Holmes

Historia detektywa znanego z książek Arthura Conana Doyl'a w wykonaniu aktorów z Teatru u Przyjaciół. Tajemnice i zagadki to chleb powszedni dla Holmesa i jego przyjaciela - Watsona, jednak sprawa morderstwa Lorda Douglasa doprowadzi detektywa do wszechpotężnej zbrodniczej organizacji.

Teatr u Przyjaciół, ul. Mielżyńskiego 27/29

Godzina: 19:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Sobota 11.03

Weekend z książką - spotkania autorskie

W Starym Browarze odbędą się spotkania z autorami i autorkami nominowanymi w Plebiscycie Książka Roku 2022 Lubimyczytać. Są to: Przemysław Piotrowski i Sławomir Gortych, Radosław Rak i Aneta Pawłowska - Krać. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone dzień przed spotkaniami, czyli w piątek, 10 marca.

Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Godzina: 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Poznań Tattoo Konwent 

Podczas dwudniowego wydarzenia hale na MTP zamienią się w wielkie studio tatuażu. Na miejscu będzie blisko 500 tatuatorów. Odbędą się warsztaty i szkolenia, a także konkursy na najlepsze wzory wykonane na skórze. 

MTP, ul. Głogowska 14

Godzina: 10:00-22:00 (sobota, niedziela)

Bilety: od 40 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Enea AZS Politechnika Poznań - MB Zagłębie Sosnowiec

Po zakończonym na świetnym trzecim miejscu sezonie zasadniczym, poznańskie koszykarki rozegrają mecze ćwierćfinałowe, w których ich przeciwniczkami będą zawodniczki MB Zagłębia Sosnowiec. Dzięki wysokiej pozycji po rundzie zasadniczej poznanianki pierwsze dwa spotkania rozegrają na własnym parkiecie. W fazie play-off walka toczy się do trzech zwycięstw.

Hala sportowa Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 4

Godzina: 17:00 (sobota, niedziela)

Bilety: od 15 zł

Więcej informacji na stronie facebookowej klubu.

Ślimak i lew, czyli bajko o...

"Ślimak i lew czyli bajka o Niedźwiadku, Smoku, Pani Królik, Rycerzu, Mrówce, Dinozaurze, Pięciu Jaszczurkach, Fenku, Stworkach i Magicznym Prostokącie" to pełny tytuł przedstawienia w reżyserii Artura Romańskiego. Historia jest o tyle nietypowa, że tym razem to dziecko opowiada o świecie. Bajka została w pełni wymyślona przez Leosia, 5-latka, który stworzył całą historię.

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godzina: 11:00, 13:00 (sobota, niedziela)

Bilety: od 40 zł

Więcej informacji na stronie stronie teatru.

Skalpel - koncert

Duet jazzowy, w skład którego wchodzą Marcin Cichy i Igor Pudło, zagra materiał z ostatniego albumu "Origins" oraz klasyki ze swojego repertuaru. Skalpel łączy fascynację lokalną jazzową tradycją z elementami muzyki elektronicznej.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godzina: 20:00

Bilety: od 89 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert na 102 - w rocznicę urodzin Astora Piazzolli

W sobotę będzie 102. rocznica urodzin Astora Piazzolli - mistrza tanga, legendarnego argentyńskiego kompozytora. Podczas koncertu wykonane zostaną utwory jego, jak i twórców nawiązujących do dzieł Argentyńczyka.

Akademia Muzyczna, Sala Błękitna, ul. Święty Marcin 87

Godzina: 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie.

Niedziela 12.03

Upamiętnienie Pawła Edmunda Strzeleckiego

W październiku minie 150 lat od śmierci tego podróżnika, a obecny, 2023 rok jest decyzją Sejmu rokiem Strzeleckiego. W niedzielę odbęda się obchody 183. rocznicy zdobycia przez tego odkrywcę góry, którą później nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie rozpocznie się pod jego pomnikiem, a później przeniesie się do Zespołu Szkół nr 8, gdzie przyznane zostaną nagrody w konkursie plastycznym "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata".

Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego, ul. Winklera 9

Godzina: 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Wielka wymiana książek w Starym Browarze

To okazja na wymianę książek, które zalegają w szafach. Każda osoba może przynieść maksymalnie 5 pozycji, które są w dobrym stanie, oraz zostały wydane po 2010 roku.. Nie należy przynosić starych, zniszczonych książek, a także podręczników, słowników, encyklopedii, atlasów czy innych nieaktualnych tytułów. Za każdy przyniesiony egzemplarz można wziąć jeden inny.

Atrium w Starym Browarze, ul. Półwiejska 42

Godzina: 12:00-14:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert muzyki filmowej "007 Symfonicznie"

Będzie to muzyczna kompilacja najbardziej znanych i lubianych motywów przewodnich z serii filmów o słynnym Agencie 007. Utwory takie jak "Golden Eye" czy "Skyfall" zostaną wykonane w symfoniczno - chóralnych aranżacjach. Wystąpią: Orkiestra i Chór Quite Classic, Katarzyna Góras, Anna Michałowska i Mateusz Obroślak.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godzina: 18:00

Bilety: od 90 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Błażej Król w każdym (polskim) mieście - koncert

Błażej Król jest wokalistą, autorem tekstów oraz kompozytorem. Muzyk posługuje się bardzo różnorodnymi formami wyrazu.  Łączą w sobie muzyczną brawurę oraz poetycką wrażliwość. W 2020 roku Król został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Autor Roku. Jego obecna trasa koncertowa promuje najnowszy album - "W każdym (polskim) domu". To jego siódma płyta.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godzina: 19:00

Bilety: 99 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara

Z racji zbliżającej się gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, w Kinie Muza będzie można obejrzeć nominowane filmy krótkometrażowe aktorskie oraz animowane. W obu kategoriach do zobaczenia będzie po pięć produkcji.

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

Godzina: 20:00

Bilety: od 16 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

BL