PIĄTEK 4.11
Światłodźwięki
Światłodźwięki to siódma edycja festiwalu sztuki audiowizualnej, prezentującego najważniejsze prace europejskiego i rodzimego środowiska artystycznego, zafascynowanego performatywnym łączeniem wizualności i muzyki. Odbędą się koncerty, warsztaty oraz wykłady-prezentacje w języku angielskim, podczas których artyści tworzący projekcje i muzycy-naukowcy opowiedzą o najnowszych trendach w europejskiej sztuce, o jej połączeniach z informatyką, architekturą. Zaprezentują też nowe drogi i kierunki, którymi podąża sztuka.
Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 15:00 (piątek, sobota)
Bilety: bezpłatne do odbioru w kasie CK Zamek
Więcej informacji na stronie.
Wystawa fotografii Jędrzeja Nowickiego
"Gwiazdy nad niebem wschodu" to najnowsza wystawa Jędrzeja Nowickiego. Jest to opowieść o wojnie w Ukrainie widzianej oczami cywilów. To historie ucieczki i trwania w miejscu - wizje zrujnowanych miast i wsi oraz ludzi, którzy przyszli je odbudować. Fotografie ukazują to, w jaki sposób wojna wpływa na jednostki, społeczeństwa i narody. Jędrzej Nowicki to fotograf dokumentalny, który w swoich pracach skupia się na Europie Wschodniej. Wystawa potrwa do 31 grudnia.
Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 12:00
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie.
Koncert Gustave
Gustave to zespół wykonujący utwory z niepowtarzalnym brzmieniem i w niezwykle oryginalnym stylu, podlegającym nieustannym zmianom. Próbując określić gatunek muzyki, który tworzą, należałoby spróbować znaleźć coś pomiędzy rockiem progresywnym, alternatywą, a czasami nawet punkiem. Na wydarzeniu będzie więc rockowo, lirycznie, czasami psychodelicznie. W skład zespołu wchodzą: Marcin Chwałczyński, Paweł Puk, Jerzy Witkowski oraz Piotr Liczba.
Fort Colomb, ul. Powstańców Wielkopolskich 8
Godz. 20:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
500. Koncert Poznański. Magnificat
W piątkowy wieczór odbędzie się 500. Koncert Poznański zatytułowany Magnificat. Podczas występu oprócz solistów wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.
Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1
Godz. 19:00
Bilety: 20 zł
Więcej informacji na stronie.
Moniuszko redivivus
Koncert specjalny, promujący wydawnictwo płytowe z muzyką kameralną Stanisława Moniuszki, przygotowali artyści związani z poznańską Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego. Występ odbywa się w ramach projektu Moniuszko Redivivus - którego celem jest upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150 rocznicę śmierci kompozytora.
Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1
Godz. 18:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie.
Koncert: Nene Heroine
Twórczość zespołu opiera się na połączeniu analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz emocjonalnych melodii. Ich ostatni debiutancki album "Total Panorama" odniósł sukces, dlatego zespół powrócił z nowym programem pod tytułem "Mova". Jest to rozwinięcie dotychczasowej eksploracji muzycznego ,,tripu'', osadzonego w vintage'owych brzmieniach. Grupa nie lubi kompromisów, a jazz traktuje wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur.
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21
Godz. 20:00
Bilety: 40 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
SOBOTA 5.11
Międzynarodowe wystawy psów rasowych
Druga edycja wystaw psów rasowych to wydarzenie, na którym każdy miłośnik czworonogów znajdzie coś dla siebie. Podczas dwóch dni uczestnicy będą mogli zobaczyć ponad 6300 psów, należących do 250 ras. Podczas konkursu pojawi się 43 sędziów z Polski i zagranicy. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w pawilonie 5 pojawią się stoiska firm, na których zaprezentowane zostaną liczne akcesoria dla psów: kosmetyki, zabawki, smycze, obroże, ubranka, legowiska itp., ale również artykuły związane z profesjonalną działalnością, jak np. narzędzia groomerskie, kosmetyki do pielęgnacji czworonogów w salonach, produkty potrzebne do efektywnego szkolenia psów i usługi fotograficzne.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Godz. 9:00 (sobota, niedziela)
Bilety: od 25 zł (dzieci do lat 8 - wstęp bezpłatny)
Więcej informacji na stronie.
Wernisaż - Jak robić szkołę
Najnowsza wystawa w Galerii Śluza została stworzona wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i skupia się wokół pytania: jak robić szkołę? Ponieważ obie instytucje wierzą w wartość, jaką posiada edukacja, oraz w to, że należy o nią dbać, jak również o niej rozmawiać. Podczas przygotowywania wystawy ważne było wysłuchanie wielu środowisk związanych ze szkołą, przyjrzenie się historii szkolnictwa oraz sytuacji, w jakiej znajduje się aktualnie polska oświata. Jednocześnie ważne było również poszukiwanie przyczyn niektórych z toczących się obecnie procesów oraz pomysłów na rozwiązanie istniejących problemów. Uczestnicy zachęceni zostaną do refleksji nad tym, jak powinna wyglądać szkoła we współczesnym świecie. Wystawa potrwa do 12 marca.
Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Godz. 16:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
City Trail
Uczestnicy podczas biegu będą mieli do pokonania dystans 5 km ścieżkami wokół jeziora Rusałka bez żadnego limitu czasowego. Dzięki temu wyznaczoną trasę może pokonać każdy, nawet początkujący biegacz. Imprezie będą towarzyszyć zawody dla dzieci i młodzieży.
Jezioro Rusałka
Godz. 8:30
Bilety: 40 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Legenda o rogalach świętomarcińskich
Spektakl przeniesie publiczność w odległe czasy na ulicę Święty Marcin. Dzięki temu osoby obecne na przedstawieniu poznają historię dotyczącą tematu corocznego zajadania się przez poznaniaków rogalami świętomarcińskimi. Dowiedzą się także, kim był Marcin i co miał wspólnego z pewnym wyjątkowym piekarzem, który postanowił zrobić coś bardzo dobrego dla innych ludzi. Do zabawy podczas wydarzenia porwie wszystkich uczestników muzyka, taniec i piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję przez Przemka Mazurka. Spektakl skierowany jest do dzieci i/lub rodzin z dziećmi i zakłada wiele elementów interakcji oraz jest wieńczony rodzinną potańcówką.
Mój Teatr, ul. Grochowska 49
Godz. 14:00
Bilety: od 20 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
"Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową"
Akcja spektaklu ma miejsce w upalną czerwcową niedzielę, podczas której Andrzej Gałecki przygotowuje się do obejrzenia transmisji telewizyjnej z Mistrzostw Świata w Łowieniu Metodą Gruntową. Z wielu powodów ten dzień okaże się przełomowy dla wszystkich domowników. W tle tragikomicznych wydarzeń rodzinnych publiczność będzie śledzić konfrontacje polskiej reprezentacji wędkarskiej w Kazachstanie, mierzyć się z konfliktem pokoleniowym i problemem zapaści miast powiatowych.
Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18
Godz. 16:00, 19:00
Bilety: od 110 zł
Więcej informacji na stronie.
"Widzę wspaniałe przedmioty..."
Podczas egipskiego weekendu tematycznego pod nazwą "Rocznica odkrycia grobowca Tutanchamona" poznaniacy będa mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie popularno-naukowym "Widzę wspaniałe przedmioty" Kamili Dolaty-Goszcz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, sala audiowizualna, ul. Wodna 27
Godz. 12:30
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie.
NIEDZIELA 06.11
"Jak przeżyć wszystko jeszcze raz..."
Muzyczne widowisko poświęcone zostanie wybitnej postaci Krzysztofa Krawczyka. Wokaliści polskiej sceny muzycznej wykonają największe przeboje artysty. Towarzyszyć im będzie Royal Symphony Orchestra. Uczestnicy podczas wydarzenia usłyszą wokalistów takich jak: Michał Szpak, Beata Kozidrak, Andrzej Piaseczny, Michał Wiśniewski, Justyna Steczkowska oraz Kasia Cerekwicka.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Sala Ziemi, ul. Głogowska 14
Godz. 19:00
Bilety: od 179 zł
Więcej informacji na stronie.
Mecz Lech Poznań - Korona Kielce
W ostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy przed Mistrzostwami Świata Lech podejmie u siebie Koronę Kielce. Po zeszłotygodniowej porażce Kolejorza kibice liczą z pewnością na pewne zwycięstwo nad zespołem z Kielc. Spotkanie rozpocznie się w niedzielę o 17:30.
Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17
Godz. 17:30
Bilety: od 25 zł
Więcej informacji na stronie.
Paderewski - polityk, który pozostał artystą
Celem projektu jest przedstawienie postaci wielkiego polskiego patrioty i męża stanu, który z pomocą swojej sztuki kompozytorskiej w sposób fenomenalny pełnił funkcję ambasadora sprawy polskiej, zmieniając przy tym realnie geopolityczną pozycję Polski w świecie. Interdyscyplinarne działania projektu to zachęta do refleksji o roli muzyki jako instrumentu społecznych zmian. W programie wydarzenia znajduje się: widowisko koncertowe - "Fantazja Polska czyli Paderewski All Inclusive", wykład otwierający wystawę multimedialną - "Ignacy Jan Paderewski - polityk, który pozostał artystą",emisja filmu animowanego o tym samym tytule oraz koncert - "Paderewski and Friends".
Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1
Godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie.
Teatr Atofri - Jabłonka
Inspiracją do powstania spektaklu był tekst "Wczora z wieczora" zapisany w zbiorach Oskara Kolberga. Jest to prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr i powstało pytanie, kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony będzie śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami. Spektakl dla dzieci od 1 do 5 lat.
Dziedziniec Muzeum Archeologicznego, ul. Wodna 27
Godz. 9:30, 11:00
Bilety: od 30 zł
Więcej informacji na stronie.
Koncert Darka Kozakiewicza
Darek Kozakiewicz to artysta znany przede wszystkim z zespołów Breakout, Test i Perfect. Jego koncert w ramach trasy Hot Tour 2022 to podróż w czasie przy dźwiękach jego gry gitarowej oraz akompaniamencie rockowego zespołu tworzonego przez Justynę Panfilewicz, Tomka Płonkę i Sławka Puchałę. Podczas koncertu uczestnicy usłyszą znane przeboje grupy Test, teksty piosenek Bogdana Loebla oraz muzykę Hendrixa.
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8
Godz. 19:00
Bilety: od 50 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Panel dyskusyjny o twórczości kobiet
Dyskusja o Marii Nicz-Borowiakowej dotyczyć będziej jej twórczości w relacji do dokonań ówczesnych awangardzistów, m.in. jej licznych kolegów z grupy Blok, takich jak: Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski czy Mieczysław Szczuka i nielicznych koleżanek jak Katarzyna Kobro czy Teresa Żarnowerówna. Dodatkowo uczestnicy przyjrzą się jej postawie, obrazom oraz pracom na papierze, a także archiwalnym fotografiom z perspektywy współczesności i aktualnych badań nad sztuką kobiet w kręgach awangardowych. Na wydarzeniu pojawią się: prof. dr hab. Joanna Sosnowska, dr hab. Agata Jakubowska, dr Agnieszka Salamon-Radecka oraz dr Agnieszka Skalska.
Muzeum Narodowe w Poznaniu, ul. Marcinkowskiego 9
Godz 12:00
Bilety: od 10 zł
Więcej informacji na stronie.
Koncert Takeshi Asai
W niedzielny wieczór w CK Zamek odbędzie się występ Takeshi Asai, który od dziesięcioleci jest wyjątkowym głosem nowojorskiej sceny jazzowej. Artysta, uznawany przez międzynarodowych krytyków i publiczność za wyjątkowego, wszechstronnego pianistę-wirtuoza o zjawiskowej technice gry, występuje w licznych klubach jazzowych. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze kompozycje artysty, które pojawią się na jego kolejnym albumie "Solo Vol. III".
Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 19:00
Bilety: 40 zł
Więcej informacji na stronie.
"Zacznijmy jeszcze raz"
Spektakl opowiada historię terapeutki oraz pacjenta, którzy diametralnie inaczej podchodzą do życia. Opanowana i kompetentna kobieta, która na co dzień pomaga uzdrowić związki małżeńskie trafia na mężczyznę, który jest jej przeciwieństwem i rujnuje swój związek. O tym, jak rozegra się to spotkanie, widzowie przekonają się w niedzielę w Teatrze Apollo.
Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18
Godz. 16:30, 18:00
Bilety: 90 zł
Więcej informacji na stronie.
KK