To nas łączy!

Grafika: na żółtym tle schematyczne rysunki ludzi robiących różne rzeczy, nad nimi napis: Poznań, to nas łączy - grafika rozmowy
Na ulicach Poznania pojawiły się plakaty w trzech wersjach graficznych
To nas łączy!

Wystartowała kampania społeczna, pokazująca, jak wiele łączy wszystkich poznaniaków i poznanianki - także tych, których dotyczy doświadczenie migracyjne. Jej celem jest budowanie przyjaznych relacji wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, niezależnie od tego kiedy i w jakich okolicznościach nimi się stali.

Kampania ma zwrócić uwagę na wspólną przestrzeń, zainteresowania i styl życia poznanianek i poznaniaków różnego pochodzenia. Stawia na to, co łączy, a nie dzieli. Jej włączający charakter wskazuje, że w społeczności obecnie zamieszkujących miasto nie wyróżniamy osób "obcych" i tych "stąd". Niezależnie od okoliczności zamieszkania w Poznaniu, miasto łączy i daje ogromne możliwości do rozwoju i ciekawego życia.

Na ulicach Poznania pojawiły się plakaty w trzech wersjach graficznych, które w przyjaznej formie wizualnej uświadamiają obecność w mieście różnych osób, współmieszkańców: wielu narodowości, kultur i języków. Rozwinięciem kampanii w przestrzeni publicznej będzie komunikacja realizowana w mediach społecznościowych. Opowie ona bliżej i na przykładach o tym, jak Poznań jednoczy osoby różnego pochodzenia, a ta relacja jest pełna zarówno wzajemnych korzyści, jak i szacunku do siebie.

- Poznań jest miastem nowoczesnym, otwartym na świat i ludzi, czerpiącym z najlepszych wartości, jakie niesie wielokulturowość - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Walczymy z podziałami, dostrzegamy potencjał, jaki niesie różnorodność i temu zawdzięczamy swoją siłę. Kampania przypomina, że żyjemy tu razem, niezależnie od tego kiedy i w jakich okolicznościach Poznań stał się naszym domem.

Kampania "To nas Łączy" jest częścią projektu #Aktywator wlkp - wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim. Projekt jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Od dwóch lat we współpracy z MIgrant Info Point oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji w Poznaniu osoby z doświadczeniem migracyjnym dostają wsparcie w osiedleniu się w naszym mieście. W tym celu utworzony został Poznański Ośrodek Integracji - POINT, który mieści się przy ul. Półwiejskiej 17/27. To tam cudzoziemcy mogą korzystać z wielu usług i informacji, począwszy od nauki języka polskiego, poprzez doradztwo prawne, aż po pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Jednym z najbardziej funkcjonalnych narzędzi w projekcie jest aplikacja - iom.nfinity.pl. W bardzo dogodny i  łatwy sposób pozwala ona zapoznać się z ofertą wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz społecznych w mieście i regionie. Została przygotowana w czterech językach, z uwzględnieniem różnych grup odbiorców - także dzieci i seniorów. Aplikacja stanowi istotne dopełnienie idei kampanii, która poprzez współuczestnictwo w wydarzeniach oraz doświadczanie podobnych wrażeń, kształtuje poczucie jedności mieszkanek i mieszkańców Poznania. Pozwala ona wszystkim zainteresowanym, w tym w sposób szczególny migrantom na wyszukanie ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu, wzięcia udziału w koncercie, pikniku, konferencji, zaplanowania spaceru albo skorzystania z oferty wycieczki.

Poznań łączy ludzi z różnych krajów

W 2021 r. Poznań zamieszkiwało ok. 50 tys. osób z obywatelstwem ukraińskim. Stanowiły one najliczniejszą grupę osób z zagranicy przebywających w mieście. Szacuje się, że po 24 lutego 2022 r. do stolicy Wielkopolski przyjechało jeszcze ponad 30 tys. osób z tego kraju (większość z nich podjęła już pracę). 

W ubiegłym roku w Poznaniu zameldowanych było  ok. 7,7 tys. osób z obcym obywatelstwem. Pochodzili z ponad 100 państw. Najczęściej z Ukrainy i Białorusi, ale także z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Hiszpanii. Migranci przyjeżdżali do Poznania również z Azji, Afryki, obu Ameryk, a nawet z Australii i Oceanii. 

W roku akademickim 2021/2022 ok. 6,8 tys osób z obcym obywatelstwem studiowało na poznańskich uczelniach, a ok. 6,3 tys. młodych ludzi z innych krajów uczyło się tu w szkołach. 

Więcej informacji na stronie: poznan.pl/migranci

WZiSS/AW