Termiczne namioty dla potrzebujących

Na zdjęciu namiot termiczny, obok konstrukcja oparta na zwykłym namiocie - grafika rozmowy
Poznań dysponuje też ponad 300 miejscami w schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności/ fot. Zupa na Głównym
Termiczne namioty dla potrzebujących

15 termicznych namiotów typu igloo pojawiło się w przestrzeni Poznania. To awaryjne miejsca schronienia dla osób w kryzysie bezdomności ustawione przez stowarzyszenie Zupa na Głównym, a dofinansowane przez Miasto.

Namioty to awaryjne miejsca schronienia, przydatne zwłaszcza zimą. Korzystają z nich osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać ze wsparcia instytucjonalnego - np. pojechać do schroniska.   

- Nasi pracownicy socjalni podczas każdej wizyty u osób w kryzysie bezdomności przekonują je, że w trosce o swoje życie i zdrowie lepiej, aby spędziły zimę w placówce, niż na przykład w szałasie czy opuszczonej altanie - mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu i podkreśla, że każdy, kto jest gotowy pójść do placówki, będzie miał zapewnione schronienie. - Jednak nie wszyscy chcą skorzystać z miejskiej oferty, a zmusić do pobytu w schronisku nikogo nie można. Dlatego namioty termiczne, w których można się schronić przed mrozem są dobrym pomysłem. Mogą uchronić przed śmiercią z wychłodzenia.

Stawianie namiotów to pomysł stowarzyszenia Zupa na Głównym, a sam sprzęt został dofinansowany przez Miasto. 

- Statystycznie w Polsce każdego roku zamarza około stu osób. Można się temu biernie przyglądać, ale można też spróbować coś zrobić. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie - mówi Wioletta Bogusz ze stowarzyszenia. - Liczymy też na to, że gdy uda nam się już uratować komuś życie lub zdrowie, to łatwiej jest też później nawiązać z nim relację, porozmawiać, pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności. 

W Poznaniu jest ponad 100 miejsc, w których regularnie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Najczęściej są to pustostany, szałasy, opuszczone altany na działkach, bunkry. Namiot termiczny zapewnia bezpieczny pobyt w zimowych warunkach - zapobiega hipotermii, odmrożeniom. Jest też nieprzemakalny, więc zapewnia względny komfort. Zastępuje używane do tej pory namioty turystyczne, które nie sprawdzają się przy niskich temperaturach. Namioty typu igloo będą na poznańskich ulicach przez całą zimę, a na lato zostaną zmagazynowane, by mogły być wykorzystane ponownie w kolejnych sezonach.

Stolica Wielkopolski dysponuje ponad 300 miejscami w schroniskach, w tym 30 z usługami opiekuńczymi i kilkudziesięcioma w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. Do placówek nie są przyjmowane osoby będące pod wpływem alkoholu. Wyłącznie ogrzewalnia przy Krańcowej dopuszcza maksymalnie 1 promil alkoholu we krwi. Ośrodek ten wiosną i latem pełni funkcję świetlicy dla osób w kryzysie bezdomności, natomiast jesienią i zimą działa jako ogrzewalnia. W tym samym miejscu znajduje się również miejska łaźnia.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przez cały rok regularnie monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Mogą oni liczyć na wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, pomoc dzienną, nocną i całodobową, świadczenia pieniężne i niepieniężne (odzież, leki), prawo do świadczenia opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Od 2 listopada w ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia" przy ulicy Dworcowej 1 wydawane są posiłki. Potrzebujący mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-19:00. Inicjatywa finansowana jest przez Miasto Poznań, realizatorami są stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń. Poza ciepłym posiłkiem potrzebujący mogą tam uzyskać porady socjalne, terapeutyczne, opiekę przedmedyczną (poniedziałek-piątek w godzinach 17:00-18:00), środki ochrony osobistej i higieny, ciepłą odzież czy pomoc w uzyskaniu miejsca w placówkach. Na "Mobilny Punkt Wsparcia"  Miasto przeznacza rocznie 130 tys. zł.

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ul. Taczaka oraz jadłodajniach Caritas przy ulicach Ściegiennego, Łąkowej i Niegolewskich.

Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?

Spędzenie długich godzin na zewnątrz przy niskich temperaturach może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Widząc osobę, która może potrzebować pomocy, należy niezwłocznie podjąć stosowne kroki - zastosować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także zawiadomić odpowiednie służby. 

Zgłoszenia osób w kryzysie bezdomności, które wymagają pomocy, przyjmują:

  • Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) - telefony: 61 835 48 66; 61 835 48 65
  • Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl; formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
    Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny jest w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek w godzinach 7.30-15.00
  • Straż miejska - telefon: 986.

 AW/MOPR