Tablety dla poznańskich szkół

Na zdjęciu tablety - większość w pudełkach - leżące na na stole, obok logo UNICEF - grafika rozmowy
Projekt jest finansowany z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci
Tablety dla poznańskich szkół

Ponad tysiąc tabletów trafiło już do poznańskich szkół, a kolejne pojawią się tam wkrótce. Skorzystają z nich ukraińscy i polscy uczniowie. Kupno nowego sprzętu było możliwe dzięki wsparciu UNICEF. 

Do poznańskich podstawówek, liceów i szkół zawodowych trafiło już 1325 tabletów. To zaledwie część sprzętu, który ma zostać tam przekazany - docelowo będzie to aż 2365 urządzeń. 

- Tablety będą używane w celach edukacyjnych, każde urządzenie ma oprogramowanie w języku polskim oraz ukraińskim - mówi Małgorzata Szerszeń, kierownik Oddziału Ekonomicznego Wydziału Oświaty UMP. - Dzięki temu sprzęt może być wykorzystywany podczas wielu zajęć, by pomagać uczniom, którzy mają jeszcze problemy z językiem polskim. To ważne, bo dzięki temu nauczyciele mogą skuteczniej wspierać integrację w klasie. 

Pierwsza partia urządzeń została przekazana do szkół już w grudniu, kolejne trafią tam niebawem. W nowy sprzęt wyposażone zostaną także oddziały przygotowawcze w podstawówkach - czyli klasy, w których dzieci z innych krajów poza standardowymi przedmiotami intensywnie uczą się języka polskiego, by móc potem dołączyć do innych oddziałów. 

Kupno tabletów było możliwe dzięki funduszom UNICEF - koszt projektu wynosi ponad 1,7 mln zł brutto. 

To nie jedyne wsparcie dla poznańskich placówek oświatowych. Wkrótce dzięki środkom z UNICEF nowe laptopy dostaną także nauczyciele z oddziałów przygotowawczych, a do szkół podstawowych oraz przedszkoli trafią nowe urządzenia wielofunkcyjne - czyli drukarki, kopiarki czy skanery. 

Projekt jest finansowany z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Miasto Poznań oraz UNICEF w lipcu 2022 r. zawarły porozumienie o współpracy. Na jego mocy Poznań realizuje działania zapewniające wszystkim dzieciom - zwłaszcza tym uciekającym przed wojną w Ukrainie, dostęp do edukacji i rozwoju, a także gwarantuje im ochronę, opiekę zdrowotną oraz psychologiczną.

Miasto na bazie swoich wcześniejszych doświadczeń przygotowało szczegółowy plan działań, które zapewnią małym poznaniankom i poznaniakom, niezależnie od tego, w jakim języku mówią i w jakim kraju się urodzili, odpowiednią pomoc. Proces przygotowań trwał kilka miesięcy i był połączony ze szczegółowym zdiagnozowaniem potrzeb osób z Ukrainy. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój oraz integrację dzieci i młodzieży wszystkich narodowości. 

UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci to międzynarodowa organizacja powołana przez ONZ. W marcu 2022 r. w Polsce powstało Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego. Biuro współpracuje z władzami krajowymi i samorządami, a także z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby wesprzeć dzieci i rodziny, które znalazły schronienie w Polsce uciekając przed wojną w Ukrainie.

AW