Szkoła w nowej odsłonie

Galeria zdjęć z oficjalnego otwarcia SP 68 - grafika rozmowy
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na os. Jana III Sobieskiego zyskali bardzo dobre warunki nauki. Od września uczą się w gruntownie przebudowanym budynku fot. PIM
Szkoła w nowej odsłonie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na os. Jana III Sobieskiego zyskali bardzo dobre warunki nauki. Od września dzieci i młodzież z placówki na Piątkowie uczą się w gruntownie przebudowanym budynku. W poniedziałek, w Dzień Edukacji Narodowej, odbyła się tam uroczystość, podczas której zaprezentowano szkołę po zmianach. 

- To już kolejna poznańska placówka oświatowa, która przeszła gruntowną modernizację. Tym razem znacząco poprawił się komfort uczniów i nauczycieli z podstawówki na Piątkowie. Istotne jest, że szkoła ta ma oddziały integracyjne i specjalne. Dlatego tak ważne było dostosowanie jej do potrzeb uczniów, które w tym wypadku są większe niż w standardowej placówce - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Przez ostatni rok budynek Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi został gruntownie przebudowany.

- Zmieniło się tam niemal wszystko. Na zewnątrz uczniowie mogą zobaczyć nową elewację, okna i wejście, a w środku zupełnie odmienione sale, łazienki i pozostałe pomieszczenia. Bardzo nam zależało na jak najszybszym zakończeniu prac, by wszystko było gotowe na nowy rok szkolny. Wyprzedziliśmy harmonogram o miesiąc. Dyrekcja placówki wyposażyła też sale w niezbędne sprzęty i meble, np. tablice tradycyjne i multimedialne, ławki  - mówiła w sierpniu, po zakończeniu procedury odbiorów Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami wydzielono niewielkie sale umożliwiające wyciszenie się. Dużo uwagi poświęcono również kolorystyce wnętrz. Ściany pomalowano stonowanymi barwami, sprzyjającymi skupieniu się podczas nauki. Zlikwidowane zostały także bariery architektoniczne, z którymi mogłyby się mierzyć osoby z niepełnosprawnościami. Przebudowano wejście główne do szkoły, do którego dawniej prowadziły schody, a teraz można się tam dostać z poziomu chodnika.  

Budynek SP 68 wymagał gruntownej modernizacji nie tylko w celu poprawy warunków nauki, ale też ze względu na stan techniczny. Konieczna była termomodernizacja oraz wymiana instalacji wewnętrznych. W ramach inwestycji dach zyskał nowe pokrycie, wymienione zostały rynny i instalacja odgromowa. Odpadające tynki na zewnątrz jak i wewnątrz budynku zostały skute. Ściany zyskały nową elewację, która jednocześnie ociepliła budynek i poprawiła jego walory estetyczne.

Zakres zmian we wnętrzach szkoły był bardzo szeroki, obejmował budowę nowych ścianek działowych, sufitów podwieszanych, posadzek, układanie płytek i montaż elementów wyposażenia sanitarnego. Zamontowano nowe oprawy oświetleniowe, a także wymieniono niezbędne instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Zadanie obejmowało także dostosowanie budynku do przepisów higieniczno-sanitarnych oraz przepisów przeciwpożarowych. W efekcie klatki schodowe zostały wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu (m.in. okna napowietrzające i wentylator).

Zagospodarowany został też teren przed gmachem. Powstał plac zabaw i ogród zmysłów - słuchu, węchu, wzroku, dotyku. Pojawiły się także m.in. nowe stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Posadzone zostały nowe rośliny, w tym drzewa, wymieniono także ogrodzenie.

Zakończona przebudowa to drugi etap prac w szkole na os. Sobieskiego. Dzięki pierwszemu od 2021 r. placówka ma nową salę gimnastyczną. Wtedy to powierzchnia użytkowa budynku niemal się podwoiła. Oprócz miejsca do ćwiczeń, w nowej części szkoły na parterze powstały m.in. szatnie, umywalnie i toalety, pokój trenerów, sala korekcyjna i pomieszczenie do rehabilitacji oraz magazyn sprzętu. Na pierwszym piętrze znajdują się m.in. balkon sali gimnastycznej, pomieszczenie biblioteki z czytelnią, sale dydaktyczne, toalety, a także gabinety dyrekcji i pedagoga. Dodatkowe cztery sale lekcyjne powstały na drugim piętrze. W starym gmachu, w pomieszczeniach piwnicznych, przebudowano węzeł cieplny, a klatkę schodową łączącą się z nową częścią dostosowano do wymagań przepisów przeciwpożarowych.

PIM/ AJ