Srebrna Pieczęć dla Anny Dymnej

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, wręcza Srebrną Pieczęć Annie Dymnej - grafika rozmowy
Anna Dymna odebrała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania podczas 100. Salonu Poezji w stolicy Wielkopolski
Srebrna Pieczęć dla Anny Dymnej

Anna Dymna, wybitna aktorka i prezeska charytatywnej fundacji "Mimo wszystko" otrzymała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. W niedzielę, 10 listopada, wyróżnienie wręczył jej Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. 

Wręczenie Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania to uhonorowanie działalności artystycznej aktorki, którą od 11 lat dzieli się z mieszkańcami stolicy Wielkopolski za pośrednictwem Teatru Muzycznego. To w nim regularnie odbywają się - właśnie z inicjatywy Anny Dymnej - "Salony Poezji". Na przestrzeni lat brali w nich udział wybitni artyści, tacy jak Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka czy Piotr Fronczewski. Choć pomysł na "Salony..." zrodził się w Krakowie, cykl stał się stałą częścią życia kulturalnego Poznania. 

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta, wręczył Annie Dymnej Srebrną Pieczęć w niedzielę, podczas setnego "Salonu Poezji".

"Sztuka słowa jest umiejętnością tworzenia, w której każdy element staje się echem duszy, a jej wyraz przemienia się w zwierciadło naszej wspólnej historii. Z tą myślą w ostatniej dekadzie ustanowiliśmy w naszym mieście Poznańską Nagrodę Literacką, gościliśmy galę Mistrzów Mowy Polskiej i posiedzenia Rady Języka Polskiego oraz na wiele innych sposobów wspieraliśmy piszących, czytających, wypożyczających i sprzedających poezję i prozę. Setny Krakowski, ale jednak Poznański Salon Poezji, jest zatem okazją zarówno do podziękowania Pani za zaufanie Poznaniowi, jak również podziękowania mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta za otwartość i entuzjazm w odkrywaniu poetyckiej strony naszego życia. W Krakowie, w Poznaniu i w każdym innym miejscu na ziemi potrzebujemy radości i refleksji wynikających z obcowania z pięknem, prostotą i mądrością żywego słowa". To część laudacji na cześć wybitnej aktorki.

Anna Dymna to wybitna polska aktorka, prezeska fundacji charytatywnej "Mimo wszystko", która niesie pomoc osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W teatrze zadebiutowała w 1969 roku - w podwójnej roli Isi i Chochoła w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Lidii Zamkow. Widzowie telewizyjni cenią jej znakomite kreacje Ani Pawlakówny w trylogii Sylwestra Chęcińskiego oraz Marii Wilczur w "Znachorze", krytyków zaś zachwyciła ostatnio rolą w "Wielkiej Wodzie" Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka.

Jest laureatką wielu nagród, w tym Złotej Kaczki w kategorii najlepsza polska aktorka i Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Otrzymała także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Odznakę Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka i Order Uśmiechu. 

Od lat udziela się charytatywnie. W 2003 r. założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" - jej pierwotnym celem było utrzymywanie Warsztatów Terapii Artystycznej i opieka nad podopiecznymi schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Fundacja przekształciła się w dużą instytucję charytatywną, działającą w całej Polsce. Również w 2003 r. na antenie TVP2 aktorka rozpoczęła cykliczny program "Anna Dymna - Spotkajmy się", w którym rozmawiała z osobami z niepełnosprawnościami na poważne tematy. Wielokrotnie uczestniczyła w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz fundacji "Mam Marzenie", "Akogo?" i "Nuta Nadziei". 

AW