"
Spilno"

Na zdjęciu prezydent Poznania i przedstawiciel UNICEF z dziećmi, pozują - grafika rozmowy
Poznańskie "Spilno" to czwarte tego typu miejsce w Polsce
"
Spilno"

Miejski punkt pomocy przy ul. Bukowskiej rozpoczyna kolejny etap działalności, tym razem pod szyldem "Spilno", w ramach współpracy z UNICEF. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i dorośli z Ukrainy znajdą przyjazną przestrzeń, wsparcie i dużo okazji do integracji z poznaniankami i poznaniakami.

Poznań znalazł się w gronie 12 miast w Polsce, które otrzymały środki z UNICEF na wsparcie dla osób z Ukrainy. Sercem pomocy i integracji w każdym z tych miast jest przestrzeń o nazwie "Spilno". To ukraińskie słowo oznacza "wspólnie" i najlepiej oddaje charakter tego miejsca. 

- Bezprecedensowa napaść Rosji na Ukrainę spowodowała, że przyjechało do nas wielu obywateli Ukrainy. Nikt nie był na to przygotowany - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - UNICEF pomógł nam błyskawicznie, za co bardzo dziękuję. Działalność punktu przy Bukowskiej nie byłaby możliwa, gdyby nie wspólne działanie poznanianek i poznaniaków, wolontariuszy zarówno z Polski, jak i Ukrainy, a także organizacji pozarządowych. Jestem dumny z ich postawy. Teraz dzięki wsparciu UNICEF razem możemy nieść jeszcze skuteczniejszą pomoc i wsparcie, zwłaszcza tym najmłodszym, którym wojna zabrała dzieciństwo. Tutaj mają doskonałe warunki do  zabawy, odpoczynku i rozwoju. 

Otwarcie centrum było możliwe dzięki współpracy Miasta z UNICEF-em. Poznań otrzymał od Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci niemal 33 mln zł na wsparcie osób, które schroniły się w stolicy Wielkopolski przed rosyjską agresją.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w uruchomienie Spilno w Poznaniu. Cieszę się, że UNICEF wspiera to miejsce, z którego skorzystają najmłodsi zarówno z Ukrainy, jak i Polski. To tutaj dzieci mogą otrzymać wsparcie oraz szansę na naukę, zabawę i nawiązanie nowych przyjaźni - mówi Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego. - Jestem przekonany, że dzięki miejscom takim jak Spilno, najmłodsi z Ukrainy będą się czuli jak u siebie w domu. Poznań to bardzo ważne miejsce - jego geograficzne położenie sprawiło, że stał się miejscem, które wybrało wielu uchodźców. Widziałem dziś wiele poznańskich miejsc, z których miasto może być dumne, w których oferowana jest pomoc. W każdym z nich można było zauważyć ogromne zaangażowanie ludzi, uśmiech, szczęście w oczach dzieci oraz światło nadziei.

Poznańskie "Spilno" to czwarte tego typu miejsce w Polsce. Wcześniej pod egidą UNICEF podobne huby otwarto w Łodzi, Lublinie i Białymstoku.

- Zależy nam na tym, aby ukraińskie dzieci czuły się w Poznaniu jak w domu, dlatego też duży nacisk kładziemy na zadania integracyjne. Cieszymy się, że UNICEF dostrzegł potencjał w działaniach polskich miast i wspiera je w sytuacji, w której się znalazły - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Oferowana w centrum pomoc jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby osób z Ukrainy. A te często zmieniają się. Na początku były to produkty żywnościowe i higieniczne. Teraz pomoc ma charakter bardziej długofalowy, integracyjny. Dzięki wsparciu finansowemu oraz merytorycznemu od specjalistów z UNICEF-u możemy kompleksowo wspierać dzieci i ich rodziców.

Operatorem Spilno Poznań przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu jest Międzynarodowa Fundacja OPEN - jej przedstawiciele szacują, że tylko w listopadzie przez to miejsce przewinęło się ok. 350 obywateli Ukrainy, w tym około 90 dzieci. Większość z nich - ok. 80 proc. - stanowiły kobiety i dziewczynki. Hub działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 20.00 oraz w niedziele od 10.00 do 19.00.

- Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspieramy wszystkie osoby, które poszukując bezpiecznego schronienia dotarły do naszego miasta - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Realizowaliśmy i nadal realizować będziemy ideę bliską "spilno" w wymiarze lokalnym, jako sieciowanie współpracy organizacji pozarządowych, wolontariuszy, darczyńców oraz pracowników i pracowniczki administracji samorządowej. Cieszymy się, że miejsce, w którym przez ostatnie miesiące Miasto Poznań prowadziło kluczowe działania pomocowe na rzecz osób z Ukrainy, zostało włączone pod skrzydła UNICEF. Z pewnością patronat organizacji cieszącej się zaufaniem i szacunkiem na całym świecie, będzie i w przypadku siedziby "Spilno Poznań" cenną wartością. W przestrzeni liczącej ponad 500 m2, wyremontowanej przez wolontariuszki i wolontariuszy, wyposażonej nieodpłatnie przez firmę IKEA będziemy uczyć, integrować, bawić i rozwijać.

Obecnie w punkcie przy ul. Bukowskiej obywatele i obywatelki Ukrainy mogą uzyskać kompleksowe informacje dotyczące funkcjonowania miasta. Prowadzone są tam kursy języka polskiego w grupach oraz zajęcia i warsztaty komputerowe dla dzieci i młodzieży. Uczniowie, którzy potrzebują pomocy w nauce, mogą tam wziąć udział w korepetycjach z różnych przedmiotów, a ich szukający pracy rodzice - skorzystać z pomocy przy aktywizacji zawodowej. To także miejsce integracji: działające w punkcie organizacje pozarządowe zapraszają zarówno Polaków, jak i Ukraińców na wspólne wyjścia do muzeów, teatrów czy na warsztaty.

W przyszłym roku rozwijana będzie oferta zajęć z udziałem młodzieży. Media społecznościowe są dla młodych ludzi bardzo angażujące i pomagają w integracji - dlatego w planach są m.in. warsztaty z efektywnej komunikacji na TikToku, Facebooku czy Instagramie. Przestrzenią wzmacniania relacji z polskimi rówieśnikami i rówieśniczkami będzie również klub młodzieżowy, który już powstał w siedzibie "Spilno Poznań" i jest gotowy na łączenie młodzieży także podczas zajęć warsztatowych z rękodzieła.

Poznański hub będzie działał co najmniej do czerwca przyszłego roku. Jego wyposażenie podarowała firma IKEA. Na działania, które przez następne miesiące będą realizowane w tym miejscu, przeznaczono ponad 1,5 mln zł ze środków UNICEF.

 AW