Spacer słuchowiskowy po Jeżycach

Zdjęcie przedstawia osobę spoglądającą w telefon komórkowy. - grafika rozmowy
Spacer słuchowiskowy po Jeżycach, fot. Fundacja Fonorama.
Spacer słuchowiskowy po Jeżycach

Dźwiękowe opowieści inspirowane historią i architekturą Jeżyc można odsłuchać za sprawą aplikacji Łapp Poznań_Jeżyce. To seria krótkich nagrań stworzonych specjalnie do słuchania podczas spaceru po tej urokliwej części miasta.

W trakcie niespiesznej wędrówki spacerowicze i spacerowiczki odwiedzą wiele miejsc kojarzących się z Jeżycami, ożywionych za pomocą dźwięku, m.in.: zajezdnię przy ul. Gajowej, Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, Stare Zoo, Modenę, starą drukarnię, rzeźbę Michała Archanioła, rynek Jeżycki, skwer Trzech Tramwajarek. Wśród znanych adresów pojawią się także historie nieoczywiste, np. "W zaułku na ul. Dąbrowskiego" czy opowieść porzuconego balkonu. 

- Opowiadane przez nas historie, ujęte w minisłuchowiska, wyrastają z Jeżyc. Wybraliśmy zdarzenia historyczne, obiekty, budynki, elementy tworzące tożsamość tej dzielnicy i poddaliśmy się inspiracji - efektem spotkania faktów z wyobraźnią są opowiastki, stanowiące miks historii i fikcji, odegrane przez aktorów i aktorki, bogato udźwiękowione oraz okraszone specjalnie skomponowaną na potrzeby projektu muzyką - mówi Kuba Kapral, pisarz, dramaturg i jeden z reżyserów w projekcie Łapp Poznań_Jeżyce.

Osoby, które wybiorą się na spacer z aplikacją Łapp Poznań po Jeżycach, usłyszą 16 opowieści stworzonych w rozmaitych gatunkach i formach. Poprowadzi ich przewodnik-narrator, w którego wcielił się poznański aktor z Teatru Nowego, Michał Kocurek. W słuchawkach zabrzmią również głosy innych aktorów i aktorek: Edyty Łukaszewskiej, Martyny Zaremby-Maćkowskiej, Julii Rybakowskiej, Michała Grudzińskiego, Andrzeja Niemyta, a także Jakuba Papugi z Teatru Polskiego oraz Agnieszki Pawlak. Wśród głosów odnaleźć można także osoby z Fundacji Fonorama, autorów i autorki projektu. 

Jak pobrać aplikację? 

Spacer z aplikacją Łapp Poznań_Jeżyce zaczyna się przy Domu Tramwajarza. Tam też dostępny jest QR kod, który należy sczytać za pomocą telefonu komórkowego, następnie włączyć GPS i podpiąć słuchawki. Trasa spaceru przebiega po północnej części osiedla, a jej pokonanie zajmie około 70 minut. Aplikacja będzie dostępna do końca roku. 

Projekt został zainicjowany przez Fundację Fonorama. Scenariusze słuchowisk napisali Maria Marcinkiewicz-Górna, Kuba Kapral, Anna Szamotuła i mooryc - artysta muzyczny. W dźwiękową całość ubrali to kompozytorzy, muzycy i artyści dźwięku: Rafał Zapała, Hubert Wińczyk, mooryc i Patryk Lichota, tworząc niepowtarzalne klimaty, rytmy, efekty oraz przestrzenie dźwiękowe. Podczas spaceru zabrzmią również piosenki, a nawet hejnały i marsze wojskowe. W jednej z opowieści zaśpiewał Chór Pogłosy. 

Łapp Poznań_Centrum 

Oprócz dźwiękowej opowieści o Jeżycach dostępne jest także słuchowisko, które biegnie przez ścisłe centrum Poznania. Łącznie na trasie rozsianych jest 16 punktów, w których czekają mikrosłuchowiska, powstałe na bazie fizycznych miejsc, w których akurat znajdą się odbiorcy i odbiorczynie. Słuchacze odwiedzą m.in.: pomnik Adama Mickiewicza, lwicę przy operze, wieżę zegarową Zamku, Collegium Maius, budynek poczty na ulicy Kościuszki czy Okrąglak. 

Punkty startowe spaceru po Centrum: 

  • Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44), QR kod jest dostępny przy wejściu,
  • Biblioteka Raczyńskich (plac Wolności 19), QR kod dostępny jest we foyer,
  • Kołorking Muzyczny (ul. Św. Marcin 75), QR kod jest dostępny przy wejściu,
  • Centrum Szyfrów Enigma (ul. Św. Marcin 78), QR kod dostępny jest we foyer,
  • CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82), QR kod znajduje się w kasie,
  • Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44), QR kod jest dostępny przy wejściu.

Projekty dofinansowano z budżetu Miasta Poznania. 

JZ