Za właściwy stan techniczny obiektów wielkopowierzchniowych odpowiadają ich właściciele lub zarządcy. Co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja i do 30 listopada) powinni zlecać osobom z uprawnieniami budowlanymi sprawdzenie stanu technicznego obiektu. O wnioskach musi zostać powiadomiony powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. W przypadku nieprawidłowości, mogących skutkować zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, zarządzający obiektem zobowiązani są do ich natychmiastowego usunięcia.
- Od momentu wejścia w życie szczegółowych przepisów dotyczących kontroli obiektów wielkopowierzchniowych, a więc od 2007 roku, nie ograniczyliśmy się nigdy do prowadzenia rejestru takich budynków do analizy treści przesłanych nam zawiadomień o wynikach kontroli, zlecanych przez właścicieli lub zarządców. Ważnym obszarem naszej aktywności zawsze były, i pozostaną, prewencyjne działania kontrolne, podczas których sprawdzamy także stan techniczny obiektów wielkopowierzchniowych - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.
Tak było również w 2022 roku, kiedy to inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego skontrolowali zarówno sposób wywiązywania się przez właścicieli lub zarządców obiektów wielkopowierzchniowych ze swych ustawowych obowiązków, jak i przyjrzeli się stanowi technicznemu tego rodzaju budowli.
W 2022 roku przeprowadzono 30 kontroli. To o 14 więcej niż w 2021 roku. Obejmowały one zarówno budynki mieszkalne wielorodzinne, produkcyjne, magazynowe, jak i obiekty użyteczności publicznej.
Podczas kontroli inspektorzy nie stwierdzili nieprawidłowości w stanie technicznym obiektów takich jak np. budynek Sądu Okręgowego przy Al. Marcinkowskiego czy też centra handlowe, jak Galeria Dębiec czy galeria przy ul. Druskienickiej 12.
W trakcie kontroli niestety stwierdzono nieprawidłowości 10 obiektów, głównie o funkcji biurowo-usługowej. Zastrzeżenia inspektorów dotyczyły: stanu technicznego zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków, np. zarysowań, spękań na elewacjach oraz zacieków i zawilgoceń ścian, które nie stwarzają jednak zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników obiektów oraz osób postronnych.
- W odniesieniu do 10 spośród 30 skontrolowanych budynków zostaną wszczęte postępowania administracyjne, których celem będzie wyegzekwowanie - od ich właścicieli bądź zarządców - usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości - dodaje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.
Według danych z końca listopada na terenie Poznania znajduje się 747 obiektów wielkopowierzchniowych. To zarówno budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2, jak i inne obiekty budowlane (na przykład wiaty) o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2.
Prewencyjne kontrole obiektów wielkopowierzchniowych zostaną przeprowadzane także w 2023 roku.
PINB/JZ