Siedziba DPS Liderem Dostępności 2022

Na zdjęciu dwóch mężczyzn trzymających dyplomy, w tle inne osoby - grafika rozmowy
Nowa siedziba poznańskiego DPS umożliwia opiekę nad seniorami na najwyższym poziomie
Siedziba DPS Liderem Dostępności 2022

Siedziba Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie dostała Grand Prix siódmej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności 2022. Jury doceniło najwyższe standardy dostępności, praktyczności, wygody i estetyki, jakie spełnia ten nowoczesny budynek dla poznańskich seniorek i seniorów. 

Kapituła konkursu przyznała poznańskiemu budynkowi także nagrodę w kategorii Obiekt mieszkalny/ hotelowy. 

- To budynek nowoczesny, bezpieczny i przyjazny, spełniający europejskie standardy opieki nad starszymi osobami - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależało nam na tym, by zastosowane w nim rozwiązania zapewniały mieszkańcom nie tylko wygodę, ale też poczucie godności i intymności. Cieszę się, że zostało to docenione przez niezależną Kapitułę. To kolejny dowód na to, że Poznań ponownie  wyznacza standardy, jeśli chodzi o wsparcie seniorów.

Nagrody zostały wręczone przez Prezydenta RP podczas uroczystej gali, która odbyła się  w piątek, 28 października, w Pałacu Prezydenckim. Dyplom i statuetkę w imieniu Miasta Poznania odebrał Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS nr 1 oraz Krzysztof Janus, architekt.

- Dom Pomocy Społecznej jest instytucją funkcjonującą w obiekcie użyteczności publicznej - mówił Marek Grzegorzewski, odbierając statuetkę. - Ale nagrodę otrzymaliśmy w kategorii Obiekt mieszkalny, co się doskonale wpisuje w nasze działania. Ustawicznie pracujemy nad tym, by w naszym DPS było jak najmniej instytucji, a jak najwięcej domu. Dziękuję za uznanie Kapituły dla pracy architektów, personelu, który brał udział w pracach projektowych  i Miasta Poznania, które było inwestorem.

Lider Dostępności jest organizowany od 2016 r. przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Promuje on uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Pokazując dobre przykłady, zwraca też uwagę na ciągle występujące bariery architektoniczne.

Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach: Przestrzeń publiczna, Duży obiekt użyteczności publicznej, Obiekt usług lokalnych, Obiekt biurowo-handlowy, Obiekt mieszkalny/ hotelowy, Obiekt zabytkowy oraz Architekt/ urbanista.

- Konkurs Lider Dostępności 2022 jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości - wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni - mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Nowa siedziba poznańskiego DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych, umożliwia opiekę nad seniorami na najwyższym poziomie. Placówka jest dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom. 

Pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. Pokoje jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe - prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze - na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze mogą łatwo zawołać opiekunów.

Do nowego budynku przeprowadzili się pensjonariusze DPS nr 1, który od 1967 roku funkcjonował w kamienicy przy ul. Bukowskiej.

Budowa nowoczesnej i spełniającej europejskie standardy opieki nad seniorami siedziby Domu Pomocy Społecznej trwała dwa lata i kosztowała Miasto Poznań 43 miliony złotych.

To nie pierwsze wyróżnienie dla stolicy Wielkopolski. W 2020 r. Brama Poznania została doceniona w kategorii: Duży obiekt użyteczności publicznej. Z kolei w 2019 r. kapituła konkursu wyróżniła przebudowę ul. Św. Marcin w kategorii "Przestrzeń Publiczna".

AW