Seniorzy przejęli Poznań

Galeria zdjęć przedstawia inaugurację "Senioralnych" na pl. Wolności. - grafika rozmowy
Seniorzy przejęli Poznań
Seniorzy przejęli Poznań

Ruszyła kolejna odsłona cyklu "Senioralni. Poznań".  Na uczestników czeka ponad 200 wydarzeń. W sobotę "Senioralnych" oficjalnie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, który przekazał poznańskim seniorom klucze do bram stolicy Wielkopolski.

Już po raz dwunasty październik stanie się miesiącem poznańskich seniorów. Specjalnie dla nich przygotowano ponad 200 wydarzeń - warsztatów, spotkań i wykładów o różnorodnej tematyce. - Bardzo się cieszę, że mogę przekazać poznańskim seniorom klucze do miasta - powiedział prezydent Poznania. 

W trakcie otwarcia "Senioralnych"  przyznano nagrodę Miejskiej Rady Seniorów "Najlepszy Przyjaciel Seniorów". Z rąk Jacka Jaśkowiaka odebrał ją Zdzisław Szkutnik. Nagrodzony to współtwórca i organizator Poznańskiej Akademii Senioralnej przy Jeżyckim Centrum Kultury, a także organizator debat oksfordzkich na tematy senioralne i rejsów rzecznych. WspółInicjator wielu przedsięwzięć w ramach pakietu Poznań Viva Senior oraz wieloletni członek Miejskiej Rady Seniorów i jej przewodniczący w latach 2015-2018.

- Zdzisław Szkutnik ma ogromny wkład w to, że Poznań jest dzisiaj miastem przyjaznym seniorom, za co serdecznie dziękuję - podkreślił Jacek Jaśkowiak.  

W ramach nagrody przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Monika Czerwińska i Stefania Wnuk ze Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Krystyna Dyba, instruktorka w Szkole Superbabć i Superdziadków działającej przy Stowarzyszeniu Klanza 

Wręczone zostały także kolejne certyfikaty akcji "Miejsca Przyjazne Seniorom". W tym roku otrzymali je: ACS Audika, Szkoła English@Tea, Kriomedica oraz Teatr Wielki w Poznaniu. 

Podczas inauguracji "Senioralni. Poznań" na pl. Wolności zagrał zespół Żuki Rock'n'Roll Band, który zaprezentował m.in utwory z repertuaru The Beatles. Na scenie pojawiła się również grupa Senioruki - jej członkami są dojrzali poznaniacy, grający na ukulele. Swoją ofertę zaprezentowali również tegoroczni partnerzy wydarzenia - Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii oraz Centrum Medyczne Synexus. 

Cały miesiąc senioralnych wydarzeń

Zaproszenie do udziału w "Senioralnych" skierowane jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków, ale też seniorek i seniorów z Ukrainy przebywających obecnie w Poznaniu.

Program otworzą targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 30 września-1 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3. Na ich uczestników czekają ciekawe warsztaty (cyfrowe, wikliniarskie, malarskie, rękodzielnicze, gry w boule, nordic walking), wykłady (na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego) i przeróżne aktywności - do wyboru taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. Na targowej scenie wystąpi Andrzej Rosiewicz, program kabaretowy zaprezentuje Zenon Laskowik, a towarzyszyć mu będzie Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza. Na deser na seniorów czekać będzie VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

Targi to wstęp do zabawy i ciekawych spotkań, które potrwają przez cały październik. Wśród wielu wydarzeń przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych we współpracy z instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi każdy znajdzie coś dla siebie. "Senioralni" tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania przeróżnych miejsc - wśród propozycji są m.in. Tour de Zoo, spacer w okolicznościach egzotycznej roślinności, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki. 

Kulturalni maniacy nie zawiodą się - będą mogli liczyć na zniżki w poznańskich teatrach, ale też zobaczyć spektakle w wykonaniu swoich rówieśników. W październiku czekać na nich będzie sporo projekcji filmowych, również takich, na które można wybrać się z wnuczkami czy wnukami, a do tego koncert piosenek filmowych, spotkania z poetami i reżyserami. 

Pokazowe lekcje, kursy i konsultacje z lekarzami

Na edukację nigdy nie jest za późno, do czego co roku namawiają "Senioralni" - w programie znajdą się pokazowe lekcje języków obcych, kurs komputerowy, konsultacje cyfrowe, warsztaty teatralne, fotograficzne, tworzenia świec woskowych, barwienia tkanin czy odczytywania łacińskich inskrypcji. Seniorki i seniorzy będą mogli zakosztować również wirtualnej rzeczywistości przez specjalne okulary. Na wykładach, których również nie zabraknie, będzie można m.in. poznać tajemnice opery czy historii sztuki, będzie też coś dla owadzich przyjaciół. 

"Senioralni" to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z badań profilaktycznych i licznych aktywności. W programie będą m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Tradycyjnie nie zabraknie porad na temat rent i emerytur oraz spotkań zachęcających do korzystania i angażowania się w wolontariat. O bezpieczeństwo zadbają w tym roku policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz radcowie prawni.

Pełen program wydarzeń "Senioralnych" dostępny jest na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl oraz w październikowym wydaniu miesięcznika Senioralny Poznań. 

Więcej informacji można uzyskać w Centrum Inicjatyw Senioralnych, ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11.

CIS/AW/JZ