Rzeźbienie w drewnie już w najbliższy weekend

Na zdjęciu drewniane rzeżny - m.in. sowa i ryba - grafika rozmowy
W nadchodzący weekend nad Maltą odbędzie się Poznań Wood Festival, Stihl Timbersports oraz Festiwal Smaków Food Truck
Rzeźbienie w drewnie już w najbliższy weekend

W piątek, 28 lipca, rozpocznie się trzecia edycja POZnań Wood Festival 2023. Potrwa do niedzieli, 30 lipca. Poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych artystów z różnych zakątków Europy. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Drewno wykorzystywane w konkursie pochodzi z chorych drzew, które zostały usunięte ze względów bezpieczeństwa.

Tegoroczna edycja odbędzie się na mecie toru regatowego na Malcie. Zmagania zawodników będzie można podziwiać codziennie od 11:00. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę o godzinie 17:00.

Podczas POZnań Wood Festival 2023 niemal 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech czy Słowacji stanie w szranki w konkursie głównym. Potrwa on od piątku do niedzieli. Tegorocznym motywem przewodnim są zwierzęta polskich pól i lasów. Do wykonania swoich dzieł artyści użyją pilarek, szlifierek i dłut. Gotowe rzeźby trafią do Szkoły Podstawowej nr 77 na Łazarzu.

W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurencja Speed Wood Carving, polegająca na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat. Uczestnicy będą mieli na to zadanie maksymalnie godzinę. Efekty ich pracy trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany poznańskim fundacjom: Panda Team im. Michałka Tarachowicza (sobotnia licytacja) oraz Animalia (niedzielna licytacja). Speed Wood Carving odbędzie się w sobotę od 16:00 i w niedzielę od 15:00. Bezpośrednio po zakończeniu rzeźby będą licytowane. 

Organizatorzy przewidują także atrakcje dla najmłodszych - warsztaty artystyczne z rzeźbienia w drewnie, rzeźbienia w glinie oraz z przygotowywania papieru czerpanego. Odbędą się one w sobotę i niedzielę od 11:30 do 17:00. Obowiązują zapisy na miejscu. Zajęcia poprowadzą: Sylwia Gromacka-Staśko (papier czerpany), Bogumiła Caniboł (rzeźba w glinie) oraz Pracownia Łazarska (rzeźbienie w drewnie).

Do konkursu głównego przeznaczono 120 kawałków drewna, natomiast do Speed Wood Carvingu, ponad 50. Drewno, które zostanie wykorzystane do stworzenia rzeźb to stare i chore topole. Musiały zostać wycięte - stanowiły zagrożenie ze względu na swój stan. 

Topole są podatne na choroby grzybowe i bakteryjne oraz szybki rozkład drewna pnia i korzeni przez huby (lakownice, opieńki, huby ogniowe, łuskowe, siarkowe, a także boczniaki inne). Ponadto często uszkadzane są przez szkodniki owadzie, m.in. przez rzemliki, białki, trociniarki i przyrostki. Warto śledzić wydarzenie na Facebooku oraz stronę internetową, gdzie będą pojawiać się na bieżąco szczegóły. 

Organizator: Miasto Poznań. Partnerzy: Zakład Usług Leśnych "ZULAS" Tomasz Karataj, POSiR.

Stihl Timbersports

Festiwalowi towarzyszyć będą także europejskie mistrzostwa Stihl Timbersports. To międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej, których historia rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Zmagania zawodników będzie można podziwiać 29 i 30 lipca. 

W Mistrzostwach Polski najlepsi polscy zawodnicy zmierzą się ze sobą w sześciu ekstremalnych konkurencjach - w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować posługiwanie się piłą ręczną oraz pilarką. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią piłą ręczną), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy będą walczyć nie tylko między sobą, ale również z czasem.

Nie zabraknie także przysmaków z różnych regionów. A to za sprawą Food Truck Festival, który odbędzie się również w weekend nad Maltą. 

PD