Poznańskie Juwenalia 2024

Plakat - grafika rozmowy
Poznańskie Juwenalia odbędą się do 23 do 25 maja
Poznańskie Juwenalia 2024

Święto studentów powraca! Poznańskie Juwenalia to nie tylko koncerty przedstawicieli czołowej polskiej sceny muzycznej, ale także szansa na poznanie wschodzących artystów, zabawę w strefie animacji, rozmowy podczas Forum Juwenaliowego i wiele więcej. Festiwal kultury akademickiej i studenckiej już 23-25 maja.

- Od kilku lat towarzyszy nam myśl "złączeni, nie spięci", która również w tym roku nam przyświeca - mówi Agnieszka Markocka, rzeczniczka prasowa Juwenaliów Poznań. - Stawiamy na wartości pokazujące, że jesteśmy ludźmi, którzy dbają o integrację międzypokoleniową, wymieniają się doświadczeniami i sprawiają, że taka okazja jak festiwal muzyczny, w tym przypadku największy festiwal kultury studenckiej i akademickiej jest miejscem takiej rozmowy, której czasami brakuje na co dzień 

Studenci na ulicach miasta 

Juwenalia to okazja do integracji, miejsce na dyskusję, zabawę i muzyczne szaleństwo pod sceną, na której wystąpią Kult, PRO8L3M, Kacperczyk i wiele innych artystów. Zanim jednak uczestnicy i uczestniczki zaczną korzystać z wszystkich atrakcji przygotowanych na terenie parku im. Jana Pawła II, przez ulice miasta przejdzie Kosmiczny Pochód Juwenaliowy. Przemarsz rozpocznie się pierwszego dnia wydarzenia na placu Adama Mickiewicza o godzinie 17.00. Następnie studenci przejdą ulicami: Święty Marcin, Ratajczaka, Kościuszki, Krakowską, Strzelecką, aby z Drogi Dębińskiej wejść na teren imprezy, tym samym otwierając pierwszy dzień studenckiego święta.

Każdego dnia na Scenie Głównej będą pojawiać się inni artyści, więc każdy powinien znaleźć rytmy dla siebie. W czwartek zagrają PRO8L3M, Donguralesko, Brat Pete i DJ Soina. W piątkowy wieczór mikrofony przejmą: Kacperyczk, Kaz Bałagane, Muted Message i Natura2000. Ostatniego dnia tłum rozgrzeje Kult, Zdechły Osa i USO 9001. O muzyczne doznania zadbają także artyści występujący na Małej Scenie. Pierwszego dnia będą to Arkadiusz BoZki, Signal Lost i Boron, następnego wieczoru zagrają: SD BOY, PASS, agt x rokomob, Arlekin i Violet Ambulance. W sobotę scena będzie należeć do Ananasa, Palmowskiego, Max Charm & Dirty Daniels oraz bitwy freestylowej. 

Nie tylko zabawa - miejsce do dyskusji 

Merytoryczną część trzydniowej zabawy stanowi Forum Juwenaliowe. Temat tegorocznej edycji to "Studencki rollercoaster emocji - radzenie sobie ze stresem, lękiem i depresją, czyli otwarcie o zdrowiu psychicznym." Panel dyskusyjny, rozpoczynający się o godzinie 19.00 na Małej Scenie, odbędzie się w gronie ekspertów oraz przedstawicieli studentów. Swoją wiedzą podzielą się między innymi dr Agnieszka Mościcka-Teske - psycholożka, terapeutka i interwentka kryzysowa czy prof. UAM dr hab. Monika Frąckowiak-Sochańska - socjolożka i psycholożka z Wydziału Socjologii UAM. 

Tegoroczne działania z zakresu Forum Juwenaliowego odbywają się w zmienionej formie, ponieważ rozpoczęły się już przed wydarzeniem. Twórcy części merytorycznej wydarzenia zorganizowali spotkanie z ministrem nauki - Dariuszem Wieczorkiem, które było poświęcone dyskusji o szkolnictwie wyższym. Ponadto temat inwestowania małych kwot i budowania własnej przyszłości pojawił się podczas prelekcji prowadzonej przez dr. Wojciecha Świdra. 

Teren imprezy podzielony jest na kilka głównych części. Strefa masowa to miejsce, w którym będą odbywać się wszystkie główne koncerty. Punkty gastronomiczne zaoferują swoje menu w dwóch lokalizacjach. Część obszaru zajmować będzie strefa animacji, a odpowiedzi na pytania udzielą dwa punkty informacyjne - zarówno bezpośrednio na terenie wydarzenia, jak i poza bramami. Cały teren jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Integracja na strefie animacji 

Rozrywkę zapewni także strefa animacji, w której znajdą się między innymi: karaoke, PubQuiz, przeciąganie liny czy flanki. Organizatorzy zapowiadają pojawienie się kilku nowości w tej części imprezy. Na odwiedzających będzie czekać np. małe miasteczko gier, gdzie będzie można łowić jabłka czy rzucać przedmiotami do celu. Wolontariusze zajmujący się animacjami będą działać także poza strefą, ucząc układów i tańcząc kultowe piosenki. 

Każdego dnia bramy będą otwierane o godzinie 18.30, a wchodzący powinni przyjść z wcześniej załadowanym lub wydrukowanym biletem, co zminimalizuje czas stania w kolejkach. Wejściówki na wydarzenie można kupić online. Więcej informacji o Juwenaliach znajduje się stronie internetowej oraz na Facebooku wydarzenia. 

Więcej o zmianach organizacji ruchu oraz wzmocnieniu komunikacji - w artykule Juwenalia 2024 - informacje komunikacyjne

AG