Poznańskie Bamberki w Bambergu

Galeria zdjęć przedstawia poznańskie Bamberki w strojach ludowych. - grafika rozmowy
Poznańskie Bamberki w Bambergu
Poznańskie Bamberki w Bambergu

Poznańskie Bamberki w strojach ludowych można było spotkać na ulicach Bambergu. Było to doskonałą okazją do przedstawienia tradycji i historii poznańskich Bambrów, którzy od trzech stuleci stanowią integralną część historii i kultury stolicy Wielkopolski oraz są ważnym elementem lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Wizyta w Bambergu była elementem regularnej współpracy pomiędzy Towarzystwem Bambrów Poznańskich i ogrodnikami z Bambergu, reprezentowanymi przez Junggärtnergruppe Bamberg e. V.. W trakcie kilkudniowego pobytu Bamberki ze stolicy Wielkopolski zaznajamiały turystów i mieszkańców z tradycją i historią poznańskich Bambrów. 

Bamberg i Poznań łączy również E.T.A.Hoffmann - pisarz, kompozytor, rysownik i karykaturzysta, jeden z prekursorów fantastyki grozy, dla którego stolica Wielkopolski, jak i to niemieckie miasto stanowiły dom przez część życia. To właśnie tej postaci Bamberg przy współpracy z Poznaniem poświęcił wystawę "Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna" w Bibliotece Uniwersytetu Ottona i Fryderyka. Na ekspozycji znalazły się ilustracje autorstwa Aleksandry Kucharskiej-Cybuch, absolwentki Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawę odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających. 

Już 7 sierpnia Poznań będzie obchodzić 27. Święto Poznańskich Bambrów. Z tej okazji w niedzielę w stolicy Wielkopolski odbędzie się szereg wydarzeń, w tym tradycyjny korowód. 

Bamberg jest położony w Bawarii. Miasto jest otoczone siatką kanałów i zachowane zostało w niemal niezmienionym kształcie od średniowiecza. Figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To właśnie z Bambergu do Poznania w 1719 roku przybyli pierwsi osadnicy, co przyczyniło się do odbudowania i unowocześnienia wielkopolskich wsi, wyludnionych w wyniku wojny i zarazy. 

JZ