To już szósty Poznański Tydzień Różnorodności (wcześniej obchodzony pod nazwą Tygodnia Tolerancji). Zainaugurowany zostanie w sobotę, 21 września, na poznańskim Starym Rynku, gdzie przez cały dzień na poznanianki i poznaniaków czekać będzie wiele atrakcji. Tego dnia o godz. 14:00 na Starym Rynku poznańskie organizacje pozarządowe zaproszą na stoiska o nazwach: Empatia, Otwartość, Wspólnota, Praworządność, Siostrzeństwo, Gościnność i Determinacja. Będzie można dowiedzieć się, w ilu językach mówi się w stolicy Wielkopolski, odwiedzić międzykulturowy escape room i przymierzyć "kombinezon starości", by uświadomić sobie, z jakimi problemami motorycznymi borykają się osoby starsze. Będzie też można sprawdzić, jak się jeździ na wózku, porozmawiać o wierze, sile słów i prawach, jakie mają przedstawiciele różnych grup, a także wziąć udział w grze miejskiej i posłuchać muzyki na żywo.
- W Poznaniu nie ma miejsca na uprzedzenia. Razem tworzymy miasto, w którym każdy ma prawo czuć się dobrze i bezpiecznie - mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. - Poznański Tydzień Różnorodności to świetna okazja, by przypomnieć o tym, jak bardzo jesteśmy różnorodni i że właśnie takie różnorodne miasto tworzymy. Nie mają znaczenia poglądy, wiek, wyznanie, stopień sprawności czy orientacja - w Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni.
Będzie można też posmakować pysznych dań z dziesięciu lokalnych restauracji i podyskutować o tym, jakie wyzwania stoją jeszcze przed różnorodnym Poznaniem. Rozmawiać na ten temat będą: Agnieszka Zawadzka - pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej, Agnieszka Kubicka z Fundacji Wózkowicze, biskup Tomasz Puchalski z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, Zuzanna Bartel z Grupy Stonewall oraz Michał Wawrykiewicz - adwokat, aktywista społeczny, a obecnie europoseł.
O godz. 15.30 będzie można dowiedzieć się więcej o ADHD: jak wygląda prawidłowa diagnoza oraz jak radzić sobie z emocjami, które mogą towarzyszyć po jej otrzymaniu. A o godz. 16:50 Damian Grimling, zajmujący się rozpoznawaniem emocji w języku oraz Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej podyskutują o tym, czy język zmienia się szybciej niż nasza rzeczywistość.
Przez cały tydzień, od soboty aż do piątku, dla poznanianek i poznaniaków przygotowano liczne warsztaty, spotkania i dyskusje. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
O komunikacji bez przemocy, bezpieczeństwie i wierze
W niedzielę, 22 września, w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy (ul. Święty Marcin 57) będzie można wziąć udział w warsztatach komunikacji i porozumienia bez przemocy, a w Centrum Kultury Zamek - w zajęciach z asertywności z elementami samoobrony dla kobiet ze społeczności LGBT+ (obowiązują zapisy).
Dzień później w Centrum Szkoleniowym Akceptacja (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 149) odbędzie się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, kierowane głównie do ich opiekunów. Stowarzyszenie Reformowanych Katolików zaprosi na warsztat, przedstawiający mozaikę wyznaniową Poznania. Będzie można dowiedzieć się, kto i w co wierzy w naszym mieście.
Wtorek, 24 września, to okazja, by wziąć udział w warsztatach integracyjno-wzmacniających dla tęczowych rodzin i ich sojuszników. Będzie można podzielić się doświadczeniami i porozmawiać z osobami o podobnych doświadczeniach. Dla seniorów przygotowano wyjścia do kina i do teatru.
Z szacunkiem w każdym języku
W środę, czwartek i piątek w Centrum Języków Obcych "Kontakt" będzie można podszkolić swój angielski, niemiecki i hiszpański i poznać neutralne słownictwo związane z wiekiem, stopniem sprawności i innymi delikatnymi kwestiami. W czwartek, 26 września w Collegium da Vinci (ul. Kutrzeby 10) odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony równości w szkole.
Tegoroczny tydzień zakończy piątkowa (27 września) międzypokoleniowa sesja dialogu na temat wolności i wspólnotowości w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy. Jej goście będą mogli liczyć na poczęstunek z lokalnej piekarni oraz wziąć udział w nagraniach do kampanii społecznościowej na temat równości.
Więcej informacji o programie tegorocznego Tygodnia Różnorodności, a także o partnerach wydarzenia można znaleźć na stronie poznan.pl.
AW