Obchody rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 10:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru znajdujący się w Ogrodzie Zamkowym. Tam odbyła się uroczystość, w trakcie której odmówiono modlitwę ekumeniczną i odczytano apel pamięci. Złożono także kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie odśpiewano Marsz Sybiraków - pieśń upamiętniającą historię i męczeństwo Polaków zesłanych na Syberię.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. Poznań reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc pakt o nieagresji. Napaść była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS. W tym roku przypada 84. rocznica wydarzenia.
Tego dnia obchodzi się również Dzień Sybiraka. Celem święta, organizowanego z inicjatywy Związku Sybiraków, jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców i przekazywanie ich dalej.